![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
A kiszáradással küzdő Egyesült Arab Emírségek a tudomány segítségével fakasztana esőt
Miközben egy iker turbólégcsavaros repülőgép felszáll a sivatagi tájon, több tucat sótartállyal a szárnyain, az Egyesült Arab Emírségek meteorológiai tisztviselője, Abullah al-Hammadi felhőképződmények után kutat a számítógépek képernyőjén – írja a Reuters.
A tengerszint feletti magasságba érve a repülőgép sófáklyákat bocsát ki a legígéretesebb fehér felhőkbe, remélve, hogy ezzel felhőszakadást okoz.
A felhővetés megköveteli az esőfelhők meglétét, a probléma, hogy ez nem mindig adott
– nyilatkozta Hamadi, az Egyesült Arab Emírségek Nemzeti Meteorológiai Központjának esőjavítási műveletekért felelős vezetője.
A világ egyik legforróbb és legszárazabb régiójában található Egyesült Arab Emírségek vezető szerepet tölt be a felhők mesterséges kialakításában és a csapadék mennyiségének növelésében. A tisztviselők szerint a felhővetés segíthet ebben.
A felhővetés évente körülbelül tíz-harminc százalékkal növeli a csapadékarányt. Számításaink szerint ez a módszer sokkal olcsóbb, mint a sótalanítási folyamat
– magyarázta Hammadi.
Edward Graham, a brit Highland and Islands Egyetem meteorológusa szerint az Egyesült Arab Emírségekben felhővetéshez használt só nem károsítja a környezetet.
A szénlábnyomot tekintve a felhőkbe felrepülő repülőgépek csak apró gépek, ha összehasonlítjuk a bolygón közlekedő több milliárd autóval és a naponta közlekedő hatalmas repülőgépekkel, ez csak egy csepp a tengerben
– tette hozzá.
Nem az Egyesült Arab Emírségek az egyetlen ország, ahol mesterséges módszerekkel próbálnak esőt fakasztani: Kína is a vegyszerek segítségéhez fordult a szárazság miatt.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)