![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Megfejtették a kozmikus mágnes előállításának titkát
További Tech-Tudomány cikkek
-
Önnek is bíróság előtt lenne a helye, ha titokban elolvasta párja levelezését
- Újabb felfedezés történt a világegyetemben
- Csaknem egy hónap után ismét le lehet tölteni a TikTokot az Egyesült Államokban
- Ultranagy energiájú szellem járta be a Földközi-tengert
- Már a NASA szerint is valószínűsíthető, hogy 2032-ben aszteroida csapódhat a Földbe
Közösen szabadalmaztatja az osztrák tudományos akadémia és a Cambridge-i Egyetem kommercializációs vállalkozása azt a technikát, amellyel ritkaföldfém-ötvözetek nélkül lehet szupererős mágnest előállítani. A fejlesztéssel olcsóbbá válhatnak a szélturbinákba és elektromos autókba épített különleges mágnesek.
A ritkaföldfémek kiváltásának kulcsa a tetrataenitmeteoritok, amelyek a világűr körülményei között keletkező kozmikus mágnesek. A tetrataenitek anyaga egy vas–nikkel ötvözet, amely évmilliók alatt lehűlve különleges atomi szerkezetbe rendeződik. Ezt a különleges anyagszerkezetet először a hatvanas években tudták mesterségesen előállítani – az ötvözetet neutronokkal kellett bombázni hozzá, így ez a módszer alkalmatlan volt tömegtermelésre.
Amikor a brit és osztrák kutatók foszfor hozzáadásával módosították az ötvözetet, az anyagban dendritnek nevezett ágas szerkezetek keletkeztek, ezek belsejében bukkantak a diffrakciós mintázatú kristályszerkezetre. Mint kiderült, a tetrateanitstruktúra a foszfor mennyiségének gondos beállításával több mint tíz nagyságrenddel gyorsabban alakul ki – évmilliók helyett másodpercek alatt. Az eredmény önmagában olyan meglepő volt, hogy a kutatók szerint újra kell gondolni azt az elméletet is, hogy az ilyen meteoritok évmilliók alatt jönnek létre.
![India is beszállna a kétmilliárd dolláros ritkafölfémüzletbe a keralai tengerpart kiaknázásával](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/4586/45860/458607/45860796_1019cff23bb48132b81637f89b87ff21_wm.jpg)
Annak, hogy az új eljárás feleslegessé teszi a neodímiummágneseket, komoly gazdasági és geopolitikai következményei vannak. A ritkaföldfémek legfőbb előállítója jelenleg a Kínai Népköztársaság, amely a globális piac 81 százalékát birtokolja. Az új mesterséges tetrataenit lényegében a high-tech ipar Kínától való függését enyhítheti, ha beválik a turbinákban és az elektromotorokban – ennek kipróbálásán jelenleg dolgoznak a szakemberek.
(Phys.org)
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)