Előre jelzi az antibiotikum-rezisztenciát a szegedi kutatók módszere
További Tech-Tudomány cikkek
Az ELKH Szegedi Biológiai Kutatóközpontban (SZBK) működő Biotechnológiai Nemzeti Laboratórium két nemzetközileg elismert kutatója, Kintses Bálint és Pál Csaba vezetésével új funkcionális, úgynevezett metagenomikai vizsgálati módszert dolgoztak ki. A DEEPMINE-nak elnevezett eljárással
élethűen modellezhető a klinikai gyakorlat szempontjából releváns kórokozók új antibiotikumokkal szembeni ellenállóképessége, és már a fejlesztés stádiumában előrevetíthető az antibiotikumok várható hatékonysága.
A budapesti, pécsi és izraeli kutatók közreműködésével végzett, világviszonylatban is nagy érdeklődésre számot tartó eredményeket bemutató tanulmányt a rangos Nature Microbiologyközölte.
A szegedi kutatók vezetésével kidolgozott eljárás több szempontból is újdonság. Egyfelől a szokásos laboratóriumi módszerekkel ellentétben nem egy modellbaktériumon, hanem a klinikai gyakorlatban előforduló kórokozókon teszteli a különféle antimikrobás szerekkel szembeni rezisztencia kialakulásának esélyét. Másfelől modellezi a valóságos körülmények közötti rezisztenciamegjelenés egyik mechanizmusát, a horizontális géntranszfert.
A két megközelítés összekapcsolása világviszonylatban is egyedülálló stratégiának számít, és fontos eszközt jelent a gyógyszerfejlesztőknek abban, hogy a többszörösen gyógyszerrezisztens kórokozókkal szemben antibiotikumaikkal hatékonyan felvehessék a versenyt.
Világméretű népegészségügyi probléma
A klinikai gyakorlatban ma egyre többször jelennek meg olyan baktériumok, amelyekkel szemben már egyetlen rendelkezésre álló antibiotikum sem hatékony. Az antibiotikumokkal szemben ellenálló baktériumok évente mintegy 700 ezer halálesetért felelősek világszerte. A probléma jelentőségét érzékelteti, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is kiemelt területként foglalkozik az ilyen kórokozók elleni küzdelem előmozdításával. Pesszimista becslések szerint
2050-re az antibiotikum-rezisztencia a vezető halálokok közé léphet elő,
ha nem kerülnek be mielőbb hatékony, új antibakteriális szerek a terápiába.
Ma már sok országban kormányzati szinten is támogatják az antibiotikum-kutatást és -fejlesztést, amelynek óriási költségei éles ellentétben állnak a gyakorlatban kiszámíthatatlan, a becslések szerint esetenként alig néhány éves hatékonysági időtávval. Nagyon nagy szükség van tehát olyan eljárásokra, amelyekkel már a gyógyszerfejlesztés szakaszában előre lehet jelezni a potenciális rezisztenciakockázatot.
Mivel az adott baktérium és a rá ható gyógyszer nem izolált közegben találkozik, sok egyéb kölcsönhatás is befolyásolja az ellenállóképesség létrejöttét. A való életben ilyen fontos hatás a környezetben jelen lévő rezisztenciagéneknek való kitettség, ami
a klinikai gyakorlatban döntő szerepet játszik abban, hogy a baktériumok rezisztenssé válnak a különféle antibiotikumok hatásaival szemben.
Az úgynevezett horizontális géntranszfer mechanizmusával ugyanis ezek a gének a környezetből, például a talajban és a kórházi közegben jelen lévő más baktériumokból bekerülhetnek a patogén mikroorganizmusokba, és az örökítőanyagba beépülve új tulajdonsággal ruházzák fel a kórokozót.
A betegellátás szempontjából tehát kulcsfontosságú lenne, hogy ezt a mechanizmust is modellezzék a gyógyszerfejlesztők, de a ma használt módszerek szinte kizárólag az újonnan előforduló (de novo) mutációk útján kialakuló ellenállóképességre fókuszálnak.
Előre láthatják az ellenállást
A szegedi módszerfejlesztés a fenti folyamatot új megközelítésben modellezi úgy, hogy izolált mikrobákban előforduló rezisztenciagénekből egy úgynevezett DNS-könyvtárat állítottak össze, amelyet egy genommérnöki eljárással átalakított bakteriofág segítségével többféle, klinikailag releváns kórokozóba – Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Salmonella enterica és Shigella sonnei fajokba – juttattak be. Ezt követően megvizsgálták, mely rezisztenciagének kifejeződése teszi ellenállóvá az adott baktériumfajt a klinikai gyakorlatban alkalmazott, illetve a jelenleg még fejlesztés alatt álló antibakteriális szerekkel szemben.
A tényleges rezisztencia megjelenését döntően befolyásolják az egyes baktériumok genetikai jellemzői, mivel nem minden rezisztenciagén kompatibilis bármilyen genetikai környezettel. A kísérletben tehát
a rezisztenciagéneket hordozó kórokozók csak akkor váltak valóban rezisztenssé egy-egy gyógyszerrel vagy gyógyszerjelölttel szemben, ha egy adott rezisztenciagén működőképes volt az adott baktériumban.
A környezetben előforduló rezisztenciagének mintegy 60-70 százaléka mindegyik vizsgált kórokozóban képes kifejeződni, és ezzel a még fejlesztés alatt álló – tehát a jövő reménységét jelentő – szerekkel szemben is ellenállóvá teszi a vizsgált patogéneket. Emellett vannak olyan fajspecifikus rezisztenciagének is, amelyek csak egyik vagy másik baktériumfajban tudnak tényleges ellenállóképességet kialakítani.
Hogy áll a baktériumokkal szembeni harc?
Felmerülhet a kérdés: van-e egyáltalán remény arra, hogy valaha is leküzdjük a kórokozók antibiotikum-rezisztenciáját, vagy elkerülhetetlenül eljön az az idő, amikor éppúgy
belehalhatunk majd egy banális fertőzésbe, mint
a penicillin felfedezése előtt?
A rezisztenciaevolúciót figyelembe vevő módszerek fejlesztésének fontosságát évek óta hangsúlyozzák a szakértők. Minél szélesebb azon gyógyszerek köre, amelyekkel szemben ellenálló egy adott kórokozó, annál gyorsabban válhat ellenállóvá egy korábbiakhoz hasonló hatásmechanizmusú új gyógyszerrel szemben.
A kutatók szerint azonban ha már a gyógyszerfejlesztés korai szakaszától tudatosan úgy irányítanák a folyamatot, hogy a potenciális gyógyszerjelöltek hatásmechanizmusa megkerülje a legnagyobb kockázatot jelentő rezisztenciamechanizmusokat, az növelné a sikeres fejlesztések arányát, és hosszú távon reményt adna a legrettegettebb klinikai fertőzések hatékony leküzdésére.
(Eötvös Loránd Kutatási Hálózat)