Szívverés-érzékelő eszközzel segít a NASA a törökországi mentésben
További Tech-Tudomány cikkek
- Minden idők legforróbb napjait éltük 2024-ben, de 2025-ben sem lesz sokkal jobb
- Hallucinogén koktélt azonosítottak egy ókori egyiptomi ivóedényben
- Egyedülálló régészeti felfedezést tettek az orosz tudósok
- Év végétől az egész EU-ban változás lép életbe a mobiltelefonoknál
- Vak, a szaglását is elvesztette, de még mindig fickós a 192 éves óriásteknős
A FINDER-nek (Finding Individuals for Disaster Emergency Response) nevezett készülékek mikrohullámú radarérzékelőket használnak, hogy a szívverés és a légzés távoli érzékelésével megtalálják a túlélőket a romok alatt vagy a lavinákban.
A NASA közölte, hogy a technológiát a múlt hétvégén szállították Törökországba, csaknem egy héttel az után, hogy a török–szíriai határ menti városokban és településeken pusztító rengéssorozat épületek ezreit döntötte romba.
A FINDER-technológiát a NASA kaliforniai Jet Propulsion Laboratoryjának csapata fejlesztette ki a 2010-es pusztító haiti földrengés után, majd a floridai székhelyű SpecOps Group hozta kereskedelmi forgalomba.
A technológia csak egy példa a NASA Törökországnak nyújtott támogatására. Az ügynökség egyes műholdjait például azzal bízták meg, hogy gyűjtsenek képeket az érintett régiókról, hogy segítsenek felmérni a károk mértékét, és a globális katasztrófaelhárítási erőfeszítések részeként nyújtsanak útmutatást a mentőknek.
A NASA szíve és lelke a törökországi és szíriai földrengések által érintettekkel van
– mondta Bill Nelson, a NASA igazgatója az ügynökség közleményében.
Az űrből is segít a NASA
Az űrből segítséget nyújtó eszközök között van az EMIT (Earth Surface Mineral Dust Source Investigation) nevű műszer, amelyet tavaly júliusban szállítottak a Nemzetközi Űrállomásra, és később az állomás robotkarja szerelte fel az űrállomás külső szerkezetére – közölte a Space.com.
A tudósok azt remélik, hogy az EMIT, amelyet elsősorban a földi légkörben található por összetételének elemzésére terveztek, képes lesz a földrengések által megrongált csővezetékekből származó veszélyes gázszivárgások kimutatására.
45 ezerre nőtt az áldozatok száma
Korábban beszámoltunk róla, hogy Törökországban és Szíriában meghaladta a 45 ezret a halálos áldozatok száma. A törökországi halálos áldozatok száma 39 672, míg a szomszédos Szíriában több mint 5800 halálos áldozatról számoltak be.
Ahogy telik az idő, a tisztviselők egyre kevésbé optimisták, hogy a romok alatt rekedt embereket ki tudják menteni. Ennek oka részben az, hogy az emberi szervezet csak korlátozott ideig képes víz nélkül életben maradni, és a szakértők szerint a legtöbb mentés a katasztrófát követő első 24 órában történik.
(Borítókép: Maxim Shemetov / Reuters)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.