Már az ősember is használt kábítószert
Bronzkori leleteket találtak kutatók a Spanyolország keleti partjainál fekvő Menorca szigetén, az Es Carritx-barlangban, amelyet 1995-ben fedeztek fel barlangászok. Ősi temetkezési hely lehetett, amely több mint 200 ember maradványait őrizte.
A régészek többek között egy gondosan elrejtett fadobozt találtak a barlangban, amely belsejében ősemberek hajtincsei voltak elrejtve. A hajszerkezet vizsgálatánál a kutatók meglepő felfedezést tettek.
A szakemberek számos tudatmódosító vegyület maradványait fedezték fel a hajszerkezetben, ami arra utal, hogy az i. e. 3000 évvel ezelőtt ott élt emberek rendszeresen használtak hallucinogén anyagokat.
A The New York Times azt írja, ez az első közvetlen bizonyíték arra, hogy az ősi európaiak pszichoaktív szereket fogyasztottak.
Az erős hallucinogén szereket – főként atropint és a szkopolamint – a Menorca szigetén őshonos növényvilágból nyerhették ki, amelyek a nadragulyafélék családjába tartozó növényekben, köztük a mandragórában, a tyúkhúrban és a szúrszopban találhatók meg.
Az ősi emberek feltehetően gyógyászati célokra és vallási szertartásokra használhatták a növényeket.
A kábítószert nem a mámor keresése miatt, hanem vallási okokból és gyógyászati célokra használhatták
– mondta Elisa Guerra-Doce, a tanulmány vezető szerzője.
Giorgio Samorini olasz etnobotanikus úgy nyilatkozott: egyre több bizonyítékunk van arra vonatkozóan, hogy a hallucinogének világszerte szerves részét képezték az ősi társadalmaknak.