- Tech-Tudomány
- technika
- mesterséges intelligencia
- internet
- dark web
- bűnözés
- dél-korea
- cia
- kriptoanarchista
Itt az internetes bűnözés világán nevelkedett mesterséges intelligencia
További Tech-Tudomány cikkek
- Elégett egy aszteroida a Föld légkörében
- Dán kutatók bizonyították: nem moderálják az önkárosító tartalmakat az Instagramon
- Azokkal a gázokkal mentenék meg a földet, amelyek miatt pusztulás fenyegeti
- Rengeteg új Nazca-vonalat talált a mesterséges intelligencia
- Senki sem fog örülni az Apple karácsonyi ajándékának, emelkedik egy népszerű szolgáltatás ára
A ChatGPT alapját képező nyelvi modellek betanításához ma már olyan irgalmatlan mennyiségű szöveges tartalmat használnak, aminek a teljes Wikipedia csak egy pirinyó részét képezi. Az OpenAI lesöpri a padlást, hogy az utolsó elfeledett fórumot is a gépi elme feneketlen kútjába vesse. Dél-koreai kutatók mégis találtak olyan dolgokat, amihez eddig nem nyúltak: az internet bűnözők által használt alvilágát, a darkwebet.
A sötét web titkosított oldalak és tűzfalak rétegeiből álló hálózat, ami hétköznapi böngészővel nem, csak az erre szolgáló Tor alkalmazással érhető el.
A DarkBERT nevű mesterséges intelligencia nemes szándékkal merült alá a primőr sebezhetőségekkel, lopott személyes adatokkal, hamisított oltási bizonyítványokkal, kábítószerekkel, gyógyszerrel és fegyverekkel kereskedő digitális feketepiac világába: a kiberbűnözést üldözi.
DarkBERT kicsit olyan, mint a Google póknak nevezett keresőrobotjai, amelyek azonban soha sem járnak a Tor hálózat vad vidékein. A robot technikailag a 2019-ben kiadott RoBERT architektúrára épül. A GPT-k hirtelen sikere nyomán a RoBERT is újjáéledt és egyre komolyabb teljesítményt érnek el vele. A koreai csapat hatalmas adatbázist épített az illegális világból, a gép pedig bevágta a tananyagot, és jelenleg
jobban kiismeri magát a területen, mint bármelyik másik modell.
A fejlesztők szerint a gép kiválóan alkalmas új felkerülő zsaroló szoftverek vagy kiszivárogtatott információk felderítésére, hatékonyan tudja monitorozni a fórumok mélyén folyó információcserét.
Kérdés, hogy milyen gond származhat abból, ha a mesterséges intelligenciák az internet rendőrei lesznek? A válasz lehetőségét átadjuk a Tort alkotó amerikai haditengerészetnek és a DARPA-nak, továbbá a CIA-nek, akik pár éve nyitották meg irodájukat a sötét weben, és jelenleg is aktívan használják kapcsolattartásra Oroszországban tevékenykedő hírszerzőikkel.
A DarkBERT minden esetre nem nyilvános, egyelőre csak akadémiai érdeklődők számára elérhető. Komoly mérföldkövet jelent a darkweb kutatásában és létezése által egy olyan jövőt mutat, ahol a nyelvi modellek alkalmazási területekre és szakterületekre válnak szét.
(Futurism, IFL Science, Innovation Origins)