Hatalmas krátert hagyott maga után a Holdnak csapódó orosz űrkutató automata
A Vosztocsnij űrállomásról felbocsátott Luna–25 lett volna az első jármű, ami leszállást hajt végre a Hold nehéz terepű déli pólusán. Az állomás fő feladata a talajösszetétel elemzése és annak megállapítása lett volna, hogy van-e jég az égitesten.
A NASA holdkutató űrszondája, az LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) által készített felvételek alapján az amerikai ügynökség megállapította, hogy a kráter valószínűleg az orosz űrszonda becsapódási helyét mutatja.
Az új kráter körülbelül 10 méter átmérőjű. Mivel közel van a Luna–25 becsült becsapódási pontjához, az LRO csapata arra a következtetésre jutott, hogy a küldetés nyomán jöhetett létre, nem pedig természetes becsapódás útján
– közölte a hivatal.
A friss kráter körülbelül 400 kilométerre található a Luna–25 űrszonda tervezett leszállóhelyétől egy ősi, meredek kráter belső peremén. A Luna–25 elvesztésének okait Oroszországban tárcaközi különbizottság fogja vizsgálni. Ez a projekt volt az orosz holdkutatási program első küldetése. Az előző, Luna–24 állomást még 1976-ban, a Szovjetunióból indították.