Pert indított Elon Musk kérésére az X a náci tartalmak miatt
További Tech-Tudomány cikkek
- Rongyként nyújtható és csavarható az LG új kijelzője
- Az élet keresése közben végezhetett a marslakókkal az amerikai szonda
- Itt a nagy dobás a 4iG-től: műholdakat állítanak Föld körüli pályára
- Minden eddiginél furább hibrid szörnyeteggel rukkolhat elő az Apple
- Hamarosan képtelenek leszünk kiszolgálni az adatközpontok energiaigényét
A Media Matters a múlt héten állt elő azzal a jelentéssel, hogy az X világmárkák hirdetéseit olyan tartalmak mellett tüntette fel, melyek „Adolf Hitlert és náci pártját népszerűsítik”. Annak ellenére, hogy Elon Musk és az X vezérigazgatója, Linda Yaccarino tagadta a felhozott vádakat, több gigacég – mint az IBM, az Apple és a Walt Disney – is beszüntette az X-en futó hirdetéseit.
Ken Paxton texasi főügyész vizsgálatot indított a Media Matters ellen csalás gyanújával. Elon Musk ezt saját X-oldalán jelentette be.
A csalás polgári és büntetőjogi szankciókkal is jár
– írta a bejegyzéshez, melyben a vizsgálat elindulását bizonyító dokumentum szkennelt változatát is megosztotta.
Fraud has both civil & criminal penalties pic.twitter.com/BdC5Zfr1XM
— Elon Musk (@elonmusk) November 21, 2023
Fontos ugyanakkor megemlíteni, hogy a főügyész és az X nem azt állítja, hogy a Media Matters állítása a nácibarát tartalmakról hamis lett volna – sőt utóbbi maga is elismeri, hogy a szervezet által bizonyítékként felhozott képernyőfotók valódiak.
A per és a vizsgálat azért indult el, mert a szervezet jó eséllyel úgy manipulálhatta az X algoritmusát, hogy az antiszemita tartalmak felugorjanak a szóban forgó hirdetések mellett – írja a The Verge.
Állításuk szerint a Media Matters manipulálta az X felhasználói élményét szabályozó algoritmusokat, hogy az X legnagyobb hirdetőinek fizetett posztjai mellett – a biztonsági rendszert kijátszva – rasszista, uszító tartalmakat megjelenítő képeket hozzon létre.
Az állítólagos manipuláció az X szerint úgy zajlott, hogy létrehoztak egy fiókot, amellyel kizárólag világmárkákat és szélsőséges tartalmakat megosztó profilokat követtek be, majd addig görgette és frissítette a gondosan összeválogatott hírfolyamot, míg a két kategóriába eső tartalmakat össze nem párosította az algoritmus. Innentől pedig már csak várni kellett, hogy felugorjanak a hirdetések a náciszimpatizáns tartalmak mellett, és már készülhettek is a kompromittáló képernyőfotók.