Űrtechnológia segítségével csökkentenék magyar építészek az épületek szén-dioxid-kibocsátását
A Paulinyi & Partners Zrt. tervezőiroda 2023 decemberében szerződést kötött az Európai Űrügynökséggel, amelynek Űrkutatás a zöldépítészetért (Space for Green Construction) pályázatán vesz részt a magyar vállalat – közölte a projekt kommunikálásával megbízott ügynökség pénteken az MTI-vel.
Az egyéves projekt során az iroda olyan megoldást fejleszt, amely műholdas földmegfigyelési felvételek felhasználásával feltérképezi a városi hőszigethatást, hogy ezekkel az adatokkal javíthassa a meglévő prediktív szimulációk hatékonyságát.
A közlemény szerint a megvalósításban a szintén magyar Envirosense szakemberei is részt vesznek, akik a műholdas felvételek feldolgozásában, valamint a térképkészlet kialakításában segítik a tervezőiroda munkáját.
A városi hőszigethatás minimalizálása komoly lehetőséget kínál az építőipar szén-dioxid-kibocsátásának csökkentésére.
A klímaváltozás hatására 2050-re a melegedő városok hűtése akár 60 százalékkal több szén-dioxid-kibocsátással járhat, mint a fűtés. A szakemberek ennek minimalizáLÁsára keresnek megoldásokat – írták.
A hőszigethatás miatt jelentős lehet a hőmérséklet-különbség a városok egyes részei között, Budapesten például a közlemény szerint akár 6 Celsius-fokkal is növelheti a hőmérsékletet egy ilyen hősziget. Ez jelentősen befolyásolja az épületek fűtési és hűtési igényét.
A tájékoztatás szerint a tervezőiroda HeatScape Resolve szolgáltatása, amely az ESA-val közös projekt adataira épít majd,
problématérképet biztosít a tervezők számára, elemzést készít a városi hőszigethatások mérséklésére vonatkozó tervekről, és segíti az eredmények követését.