Új, életre alkalmas bolygó lehet születőben
További Tech-Tudomány cikkek
A víz az általunk ismert élet alapvető alkotóeleme. A tudósok úgy vélik, hogy a bolygók kialakulásának korai szakaszában szükséges összetevő. A közelmúltban egy földi távcső meggyőző bizonyítékot fedezett fel vízgőzre a fiatal csillag körüli gáz- és porkorong belső régiójában – írja az interestingengineering.com.
Az Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) nemzetközi csillagászcsapat – akik feltérképezték a víz eloszlását a belső korongban – arra számít, hogy ebben a zónában bolygók alakulnak ki.
Soha nem gondoltam volna, hogy képet készíthetünk a vízgőz óceánjairól ugyanabban a régióban, ahol egy bolygó valószínűleg kialakulóban van
– mondta Stefano Facchini, az olaszországi Milánói Egyetem csillagásza, a kutatás vezető szerzője.
A teleszkóp a HL Taurit, egy fiatal, Naphoz hasonló csillagot vette célba, amely 450 fényévre található a Földtől a Bika csillagképben.
Megdöbbentő eredmények
Meglepő módon a csillagászok nagy mennyiségű vizet észleltek a HL Tauri korongjában lévő rés körül, pontosabban a belső korong – a becslések alapján – „legalább háromszor annyi” vizet tartalmaz, mint a Föld óceánjai összesen.
A sajtóközlemény szerint ez az első alkalom, hogy egy földi távcső lehetővé tette a tudósok számára, hogy számszerűsítsék a csillagot körülvevő vízgőz mennyiségét.
Igazán figyelemreméltó, hogy nemcsak észlelni, hanem részletes képeket is tudunk készíteni és térben felbontani a tőlünk 450 fényévre lévő vízgőzt
– mondta Leonardo Testi társszerző, az olaszországi Bolognai Egyetem csillagásza.
Ezek a gyűrű alakú rések arra utalnak, hogy a fiatal bolygószerű égitestek aktívan gyűjtik a csillagok anyagát, és fokozatosan bolygóvá fejlődnek.
Új betekintés a bolygók fejlődéséhez szükséges feltételekbe
A tudósok régóta vitatkoznak azon, hogy a Föld – a vizet hordozó aszteroidák mellett – hogyan jutott ennyi vízhez.
Az új eredmények egy olyan mechanizmusra utalnak, amely azt mutatja, hogy a bolygók már az aszteroidaütközések előtt elkezdhetnek vizet felhalmozni a környezetükből.
Eredményeink azt mutatják, hogy a víz jelenléte hogyan befolyásolhatja egy bolygórendszer fejlődését, ahogyan azt a mi Naprendszerünkben is tette mintegy 4,5 milliárd évvel ezelőtt
– tette hozzá Stefano Facchini a sajtóközleményben.
A csillagászok kiemelik, hogy a víz eloszlásának feltérképezése a korongban a földi távcsövek segítségével jelentős kihívást jelentett, a Föld légköre ugyanis blokkolja a távoli égitestekről érkező csillagászati jelek beérkezését.
A Chilében található ALMA hihetetlenül részletes adatokat és fotókat rögzített, ami bizonyítja a teleszkóp figyelemre méltó képességeit.
Nem ez az első eset azonban, hogy vízgőzre utaló jeleket észleltek egy bolygóképző fiatal csillag körüli belső korongban. 2023 júliusában a kutatók a James Webb űrteleszkóp segítségével vizet fedeztek fel a PDS 70 csillag korongjában.
(Borítókép: Handout / Európai Déli Obszervatórium / AFP)