Bemutatta új nyelvi modelljét az OpenAI
További Tech-Tudomány cikkek
GPT-4o néven bejelentette új multimodális nyelvi modelljét a mesterségesintelligencia-fejlesztő OpenAI. A modell a következő hetekben bemutatkozik a ChatGPT-ben, amely 2022 novemberében nyitott új korszakot a csevegő és szövegeket generáló intelligens szolgáltatások terén.
A fejlesztő szerint a GPT-4o 50 nyelven ért és természetesebben kommunikál, beszélgetni lehet vele, felismeri a partner érzéseit és meg lehet szakítani válaszadás közben. A közzétett demonstrációs videó szerint nevetgél a felhasználó tréfáin.
A ChatGPT alatt eddig a GPT-4 dolgozott, az új generáció nevében az „o” az omni szót takarja, ami arra utal, hogy a robot az eddigi szöveges üzemmód mellett már hangot és képet is felismer, illetve generál. Egy vakoknak készített alkalmazásban például azonnal képes szóban leírni a környezetet.
A GPT-4o gyorsabb, mint a 2023 végén bemutatott GPT-4 Turbo – a cég szerint a 2-3 másodperces reakcióidő helyett mindössze 320 milliszekundum alatt válaszol.
it is a very good model (we had a little fun with the name while testing) pic.twitter.com/xKIwhKyRGt
— Sam Altman (@sama) May 13, 2024
Az OpenAI technológiai igazgatója, Mira Murati a sajtóbemutatón elmondta, hogy szeretnék a mesterséges intelligenciát hozzáférhetővé tenni, ezért a GPT-4o-t a ChatGPT ingyenes felhasználói is kipróbálhatják majd, akik eddig a GPT-3.5-tel ismerkedhettek. Az ingyenes változatot számítási kapacitás terén korlátozzák, az előfizetők ennek a korlátnak az ötszörösével dolgozhatnak majd.
A bejelentéssel eldőlt továbbá, hogy az LMSys csevegőrobot arénájában felbukkant ismeretlen program, az „en-is-egy-jo-gpt-2-chatbot-vagyok” nem más, mint a GPT-4o és hamarosan megjelenik a ranglista csúcsán.
A szakértő kritikák szerint a hasznos új képességek mellett nem változott a modell hajlama a hallucinációkra, vagyis megmaradt a szokása, hogy légből kapott butaságokat állítson.
Távozik a biztonsági csapat feje
Az új GPT érkezésének bejelentése után nem sokkal az OpenAI alapítója és kutatási vezetője, Ilya Sutskever közölte, hogy távozik a cégtől. X-en közzétett bejegyzése alapján Sutskever felkészült a lelépésre, és a közeljövőben a hozzá közel álló, személyes projekten fog dolgozni, amelynek részleteit később osztja meg.
Sutskever, akit 2015-ben még Elon Musk hívott a Google-től az OpenAI-hoz, egyik főszereplője volt a cégnél fél évvel ezelőtt kirobbant palotaforradalomnak, ami Sam Altman vezérigazgató eltávolításával kezdődött, majd zűrzavarba torkollott, amelyben az alkalmazottak is felmondással fenyegettek. Az események hátterében az Altman és Helen Toner stratégiai igazgató közötti nézeteltérések álltak. Sutskever hamar megbánta, hogy támogatta Altman eltávolítását, aki napokkal később vissza is tért a cég élére.
A botrányt kirobbantó vita egyébként a mesterséges intelligencia működésének társadalmi következményeiről és biztonsági problémákról szólt. Sutskever azt az úgynevezett Superalignment csapatot vezette, akiknek arról kellett gondoskodniuk, hogy a szoftver az elvárhatónak megfelelően viselkedjen, ne legyen toxikus, ellenséges, ne bűnözzön vagy okozzon más módon károkat.
Altman X-es magánközleményében barátjának és generációja egyik legnagyobb elméjének nevezte Sutskevert. A szakemberrel együtt közeli munkatársa, Jan Leike is távozott.
(Ars Technica, CNBC, Cnet, GSMArena)