Németországban épít chipgyárat a TSMC
A Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), a világ legnagyobb szerződéses félvezetőgyártója mintegy 10 milliárd eurós beruházással chipgyárat hoz létre a németországi Drezdában a Bosch, az Infineon és az NXP Semiconductor céggel közösen – adta hírül az MTI.
A TSMC részesedése 70 százalék, a három másik cégé egyenként 10 százalék az European Semiconductor Manufacturing Company (ESMC) vegyes vállalatban. A Bosch, az Infineon és az NXP Semiconductor mind rendelkeznek saját gyártóüzemmel Drezdában.
Az ESMC 2 ezer új munkahelyet teremt és várhatóan 2027-től elsősorban az autóipar számára állít elő chipeket.
A TSMC által gyártott processzorok és chipek a globális piac 62 százalékát jelentették 2024 első negyedévében. Ez azért jelent problémát, mert az 1949 óta független országként működő Tajvant szakadár tartománynak tekinti és időről-időre katonai megszállással fenyegeti Kína. Egy fegyveres konfliktus globális fennakadást jelentene a félvezetők ellátása terén.
Az ESMC keddi alapkőletételén ott volt egyebek között Olaf Scholz német kancellár, aki úgy fogalmazott, hogy
fenntartható jövőbeli technológiáink a félvezetőktől függnek, de nem szabad, hogy a világ más régióitól függjünk a félvezetők beszerzésében.
Az Európai Unió tervei szerint a világ félvezetőinek egyötödét gyártaná 2030-ra.
A drezdai gyár mintegy 10 milliárd euróba kerül, aminek mintegy a fele állami támogatás. Az Európai Bizottság kedden jelentette be, hogy jóváhagyta az építkezés csaknem 5 milliárd eurós állami támogatását.