Egyszerre küldtek klasszikus és kvantumbiteket üvegszálon
Fontos lépést tettek a kvantuminternet megvalósítása felé a hannoveri Leibniz Egyetem munkatársai, akik július végén publikált beszámolójuk szerint sikeresen küldtek üvegszálon egyszerre konvencionális lézerjeleket és a fényimpulzusban összefonódott fotonok formájában kvantuminformációt – írja a Live Science.
A kvantumszámítógépekhez hasonlóan a kvantuminternet is a kvantumfizika törvényein alapuló számítástechnikai megoldás. Fő előnye, hogy megsokszorozza a sávszélességet, továbbá nem lehallgatható, mert a lehallgatás olyan beavatkozás, ami egyértelmű nyomot hagy az elküldött jeleken.
Az első kvantumhálózati kapcsolat 2003-ban létesült az amerikai védelmi fejlesztési ügynökség, a DARPA támogatásával. A fejlesztések eddig mindig független infrastruktúrát használtak, hogy a klasszikus adatokkal való ütközést elkerüljék. A német kutatók eredménye azért nagyon jelentős, mert demonstrálja, hogy a klasszikus optikai kábelek hibrid (hagyományos és kvantum) hálózattá alakíthatók – vagyis nincs szükség teljesen új infrastruktúra kiépítésére.
A kvantumhálózat adatait a fény összefonódott részecskéi továbbítják. Az összefonódás jelensége azt jelenti, hogy két részecske tulajdonságai koherensen kiegészítik egymást attól függetlenül, hogy milyen távolságban vannak. A kvantumadatok továbbítására az egyik működő megoldást az üvegszálon küldött fényimpulzusok jelentették. Voltak olyan kísérletek, amelyek igazolták, hogy konvencionális optikai kábel is használható ilyen célra.
A német tudósok az elektrooptikai fázismoduláció technikájával először valósították meg, hogy hagyományos optikai kábelen, hagyományos jelek mellett kvantumjelek is. Ez azt jelenti, hogy a meglévő hálózatok nagyon rövid időn belül átalakíthatók ultrabiztonságos kvantumtitkosított távközlés támogatására.