Elindították az első fa műholdat
Kedd hajnalban a SpaceX Nemzetközi Űrállomáshoz indított teherűrhajóján elhagyta a Földet az első fa műhold, a LignoSat. A Kiotói Egyetem és a Sumimoto Forestry fafeldolgozó cég közös programjában épített eszközt később 400 kilométeres magasságban állítják pályára.
A LignoSat célja, hogy bizonyítsa a megújuló anyagok űrbeli felhasználásának létjogosultságát. A korábban feljuttatott anyagminták tesztjeiből kiderült, hogy a fa kiválóan működik a világűrben, nem rohad, nem vetemedik és oxigén hiányában nem is igazán gyúlékony. Nagy előnye, hogy a felhasználás végén minimális nyomot hagy a környezeten, például nem ég a felső légkört pusztító aeroszollá, mint a fém műholdak, a maradványok sem érik el a felszínt. A japán szakemberek emiatt úgy gondolják, hogy egy nap talán be is tiltják a fém műholdakat, ami nagyon kapóssá tenné az általuk fejlesztett technikát.
A Kiotói Egyetem az egykor amerikai űrsiklón utazó veterán űrhajós, Takao Doi vezetésével 50 éves programot indított, amelynek keretei között olyan erdőket ültetnek, amelyek anyagából a Holdon és Marson terveznek faházakat építeni.
熱真空試験を行う前の木造人工衛星1号機EM構体木造部です。ホオノキ製です。内部の電子基板からデータを取り出すために沢山の電気ケーブルがEM構体から出て来ています。通信用のダイポールアンテナが収納されています。宇宙に出ると2本のアンテナが開きます。 pic.twitter.com/RbHelSyPGV
— 京大宇宙木材プロジェクト (@spaceKUwood) May 18, 2023
A LiignoSat a tervek szerint pályára állítása után fél évig figyeli majd saját magát. Útján 45 percenként váltja majd a sötétséget a napfény, így kiderül például, hogy hogyan tűri a fa, hogy a fedélzeti hőmérséklet folyamatosan 100 és mínusz 100 Celsius-fok között ingadozik. Az építők arra kérdésre is választ kapnak, hogy mennyire képes árnyékolni a fa a félvezetőket érő kozmikus sugárzást.
A műhold építéséhez a teszteken leginkább bevált japán magnóliafajtát, a honokit használták, amiből hagyományosan a szamurájkardok hüvelyét készítik. A szerkezetet építéséhez ugyancsak tradicionális japán ácsmegoldásokat használtak, összeállításához nem volt szükség csavarokra vagy ragasztóra.
(CNN)