Valaki elvontatta a halott Skynet műholdat?
További Tech-Tudomány cikkek
Mielőtt az emberiség elpusztítására törő, öntudatra ébredő mesterséges intelligenciára csatlakozó katonai távközlési rendszer lett volna egy nyolcvanas évekbeli akciófilmben, a Skynet a valóságban a brit hadsereg katonai műholdja volt. A történet a hatvanas évek elején kezdődött, amikor csak a kor nagyhatalmai, az Egyesült Államok és a Szovjetunió rendelkeztek saját távközlési műholdakkal. Az Egyesült Királyságnak világszerte voltak olyan ügyei, amelyek biztonságos kommunikációt igényeltek, azonban a tenger alatti távközlési kábelek nem léteztek, a felszíni távközlés pedig nem volt biztonságos.
A felmerülő igény kiszolgálására műholdas rendszer megvalósításába fogtak, amit Skynetnek neveztek el. Az első műholdat 1969 novemberében bocsátották fel. A legutóbbit, az ötödik generáció negyedik darabját, a Skynet 5D-t pedig 2012-ben. A rendszert tehát ezen a néven máig használja a brit haderő. De térjünk vissza a hatvanas évek végére: a Skynet 1A névre hallgató műholdról különös hír érkezett. Az 55 éve felbocsátott, több mint fél évszázada halott műhold egy olyan helyen tartózkodik a Föld körül, ahol nem kellene lennie. Elmozdították szokásos pályájáról, de nem tudható, hogy ki és mikor tette.
Az égben, gyémántokkal
A Skynet 1A egykor Afrika keleti partja felett, 36 ezer kilométeres magasságban keringett geostacionárius pályán, vagyis a felszínről nézve ugyanazon a helyen. Innen kiválóan lefedte Ciprust és az Indiai-óceánt, vagyis egy jelentős részét annak a területnek, ahol a királyi haditengerészet hajói mozogtak.
Az eszköz nem volt hosszú életű, 18 hónap után meghibásodott. Az amerikai gyártású műhold fedélzeti erősítőjében az elektroncsövek hegesztései megadták magukat, mert nem bírták a nappali forrósággal és az éjjeli kozmikus hideggel járó szélsőséges hőmérséklet-ingadozást. A Skynet 1A ezután gyakorlatilag a britek legrégibb halott űreszközeként úszkált az űrben.
A BBC híradása szerint a Skynet 1A jelenleg eredeti helyétől 36 ezer kilométerre, Dél-Amerika nyugati partjai felett tartózkodik. A geoszinkronpályákat a Föld, a Hold és a Nap gravitációs hatása zavarhatja, de ilyen léptékű kitéréseket ezek nem okoznak. Jelenlegi helyzete ugyanakkor a két ismert gravitációs egyensúlyi pont egyike, ami arra utal, hogy valaki valamikor szándékosan erre a stabil pontra vontatta az eszközt.
Kellett a hely
Amíg működött, addig a britek az amerikaiakkal együtt üzemeltették a műholdat. Meghibásodása után azonban a helyzetével kapcsolatos adatok hiányosak. Ezek alapján valamikor a hetvenes évek közepén vontathatták új helyére, de ha hivatalos, titkos művelet is volt, nem maradt semmilyen nyoma.
Az eset azért jelent problémát, mert a 120 kilós Skynet 1A űrszemétként fenyegetést jelent más geostacionárius műholdakra. Amennyiben egy másik eszköznek ütközne, a felelősség azt az országot terheli, amelyik jelenlegi pozíciójába telepítette a műholdat.
Az első és második Terminátort író és rendező James Cameron fejéből kipattant Skynetre visszatérve: a mentális szócikket tovább terheli, hogy a Skynet ma már nem csak gonosz robotlázadás karmestere és brit katonai műhold, mivel ugyanezen a néven idén Kína is elkezdett saját műholdhálózatot építeni, aminek küldetése, hogy Elon Musk űrinternetes szolgáltatásával, a Starlinkkel versenyezzen. A baljós nevet ezenkívül egy tajvani drónelhárító fegyver, egy örmény, egy ír és egy japán légitársaság, egy mianmari és egy belga médiavállalat, illetve egy detroiti techno DJ albumának címe viseli.