Figyelmeztet a Microsoft, durván megnőtt az online csalások száma
További Tech-Tudomány cikkek
- Az Instagram ezentúl jelentősen megkönnyítheti az életünket
- Hatalmasat bakizott az Apple Intelligence, azt állította, Luigi Mangione lelőtte magát
- Egy eddig még nem látott Androidot fejlesztett a Google, azt is tudni már, min futhat majd
- Felfedezték a gekkók hatodik érzékét
- Olyan új funkciót kapott az Amazon Prime Video, amit az összes streamingplatform irigyel
A Microsoft legújabb Digital Defence Reportja szerint világszerte egyre nagyobb számú, egyre gyorsabban végrehajtott és kifinomultabb támadásoknak vannak kitéve az egyéni felhasználók és a szervezetek. A zsarolóvírusos támadások száma közel háromszorosára nőtt az elmúlt egy évben, és naponta 600 millió alkalommal éri valamilyen támadás a Microsoft-felhasználókat – derül ki a techvállalat honlapján közzétett jelentésből.
Mint írják, a bűnözők elsősorban továbbra is a korábban megszokott pszichológiai manipulációt alkalmazzák. Hódít a csalóknál az e-mailen és SMS-en keresztüli adathalászat, de egyre inkább terjednek a telefonhívások is. Emellett „a csalók igyekeznek kihasználni a felhasználói azonosítás folyamatának, a nyilvánosan elérhető szoftverek, illetve a hibásan működő, védelmi hézagokat tartalmazó operációs rendszerek sérülékenységeit” – írja a Microsoft.
A technológiai innovációkat alkalmazó csalások is durván nőttek: az úgynevezett tech spamek előfordulása a 2023-as hétezerről 2024-ben 100 ezerre nőtt, ami 400 százalékos emelkedés.
Az adatok szerint a támadásokat elkövető infrastruktúrák kétharmada két órán belül felszívódott, így szinte képtelenség őket elkapni.
A Microsoft szerint ez is jelzi, hogy a korábbiakhoz képest hatékonyabb kiberbiztonsági rendszerre van szükség.
Nem meglepő módon a kiberbűnözők is használni kezdték a mesterséges intelligenciát. Nemcsak a privát hekkercsoportok, de már az államok által fizetettek is a legújabb technológiát használják az online bűncselekmények elkövetéséhez. A Microsoft több példát is felsorolt: a kínaiak leginkább képek generálására, az oroszok pedig hangátalakításra használják azt. Hozzáteszik, ez a módszer még nem teljesen kiforrott – főleg a valósághűség terén akadnak problémáik –, ezért viszonylag kevesen dőlnek be ezeknek a csalásoknak.
A Microsoft a támadások növekedése ellenére optimista, szerintük ugyanis a mesterséges intelligenciával továbbfejlesztett kiberbiztonsági architektúra is egyre jobb eredményeket produkál. Kiemelik azonban, hogy a biztonságot már nem lehet elérni a korábban alkalmazott módszerekkel „ehelyett alapjaiban kell újragondolni a kiberbiztonságot, amelyben fontos szerep hárul az egyéni felhasználókra, a szervezetek vezetőire és a kormányzati szereplőkre is”.