Van, akinek a foga milliókat ér – de kié a legértékesebb?
További Tech-Tudomány cikkek
A fogtündér manapság pár ezer forint körüli árfolyamon kereskedik a tejfogakkal a kispárna alatti feketepiacon. Léteznek azonban fogak, amelyek ennél borsosabb áron cserélnek gazdát.
John Lennon örlőfogát 2011 novemberében vásárolta meg egy telefonon licitáló kanadai fogorvos 19 500 fontért, mai értékén körülbelül 13 millió forintért. A szóban forgó fogorvos, dr. Michael Zuk, a hírességek fogainak nagy gyűjtője, aki magánrendelőjében állítja ki vagy mutogatja sárguló kollégáinak gyűjteménye darabjait.
A Beatles egykori frontemberét 1980-ban New York-i lakása előtt lőtte agyon egy zavart merénylő. Fogának némiképp groteszk története még a hatvanas évekre nyúlik vissza, amikor Lennon a kihúzott lyukas örlőfogát házvezetőjére, Dot Jarlettre bízta, hogy dobja a szemétbe. A fog ezután kézen-közön egy skót üzletemberhez, Alan McGeehez került, aki a Creation Records lemezkiadó alapítójaként jelentős indie rock zenekarok, továbbá az Oasis útját egyengette. McGee saját elmondása szerint azért küldte kalapács alá gyűjteményét, mert elege lett a zeneiparból.
Egy másik nagyon értékes darab, Bonaparte Napóleon szemfoga 2005 novemberében kelt el 11 200 fontért. A fogat Napóleon halála előtt, 1817-ben húzták ki Szent Ilona-szigetén, talán erőlködni sem kellett hozzá, mert a francia császár négy évvel halála előtt már fizikai roncsként élt, állítólag skorbutos volt, ami a fogíny sorvadásával és a fogak kilazulásával jár.
Nagyok nagy fogai
A világrekorder Sir Isaac Newton, akinek díszes gyűrűbe foglalt foga még 1816-ban kelt el egy aukción, mai árfolyamon 14 millió forint körüli összegért – amivel épp hogy beelőzte Lennon odvas fogát.
A történelem egyik leghíresebb fizikusa még 1726-ban halt meg, de előtte felismerte, hogy ugyanaz az erő hat a Hold mozgására, mint a kertjében álló fáról lehulló almára, és elsőként írta le a tömegvonzás törvényét.
Nem minden fogra kerül azonban árcédula, olyan is van, amelyiknek saját templomot emelnek, és ország is jár mellé. Ilyen a Srí Lanka egykori fővárosában álló Szent Fogereklye temploma, amelyben Buddha fogát őrzik. A szemfogat a vallásalapító leghíresebb női tanítványa, Khema találta Buddha halotti máglyája helyén. Az ereklyét egy indiai herceg vitte Srí Lankára, ahol a szingaléz uralkodóházak védelme alatt áll, és hatalmuk forrását képezi.
A fogat a helyi vallások elleni küzdelem jegyében 1561-ben egy mozsárban porrá törette, majd szétszóratta a portugál Gaspar de Leão Pereira, a katolikus egyház goai érseke. A templom Kandy városával együtt 1988 óta az UNESCO világörökség része.
Ha értékes fogakról van szó, ki más nyomhatja le az emberek történelmi hírességeit, mint egy irgalmatlan nagy őscápa. A megalodon, amelynek latin neve szó szerint nagy fogút jelent, minden idők legnagyobb húsevő gerincese volt, egy száz tonnás, húsz méteres szörnyeteg.
Mivel a cápákra jellemző, hogy elhullajtják fogaikat, a megalodonfogak egyáltalán nem ritkák, rendszeresen találnak belőlük a tengerparton homokozó gyerek. Ebben a mezőnyben a méret a döntő: egy rekorder méretű, 18 centiméteres, 2,5 millió éves fog ötvenezer dollárért (2025-ben mintegy húszmillió forintért) talált vásárlóra.