Sikeres a magyar favipiravir gyártásfejlesztés
További Egészség cikkek
Sikerrel zárult a TTK kutatócsoportjának részvételével zajló, favipiravirhatóanyag-tartalmú antivirális szer hazai gyártásfejlesztését célzó projekt – áll az Eötvös Lóránd Kutatási Hálózat közleményében.
Az ELKH Természettudományi Kutatóközpont (TTK) kutatóit is a tagjai között tudó konzorcium 2020 márciusában, a Covid–19-járvány hazai terjedésének elején kezdett el foglalkozni a favipiravir antivirális készítmény hazai fejlesztésével és vizsgálatával.
Korábbi japán vizsgálatok alátámasztották, hogy a favipiravirhatóanyag-tartalmú tabletta megakadályozza a vírus szaporodását a betegség korai szakaszában, ezért alkalmazásának kulcsszerepe lehet a járvány visszaszorításában. Keserű György Miklós, a TTK vezető kutatója számolt be a favipiravirhatóanyag-tartalmú gyógyszer magyar fejlesztésének folyamatáról.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával megvalósuló magyar favipiravirfejlesztés célja a magyar betegek ellátásának folyamatos biztosítása, a gyártás felfuttatása és exportcikké fejlesztése, valamint a szer Covid–19-fertőzés elleni hatékony alkalmazhatóságának klinikai igazolása.
Alkalmazzák
Az importból származó favipiravirhatóanyag-tartalmú gyógyszerkészítményeket jelenleg az OGYÉI engedélye alapján indikáción kívüli alkalmazásként sikeresen használják a magyar koronavírus-betegek gyógyítására. Ez a lehetőség szerepel a Magyar Koronavírus Kézikönyvben, és a tapasztalatok azt bizonyítják, hogy a koronavírus-fertőzés kezdeti, virális szakaszában hatékonyan és biztonságosan alkalmazható a gyógyításban, illetve
a komolyabb szövődmények kialakulásának megelőzésére.
A favipiravir fejlesztése – annak ellenére, hogy egy viszonylag egyszerű molekuláról van szó – számos kihívással jár. Bár sokféleképpen lehet előállítani, a kutatóknak a lehető legrövidebb idő alatt kellett megtalálniuk a lehetőségek közül a legjobbat, vagyis azt, amellyel gyorsan és gazdaságosan gyártható megfelelő mennyiségű és minőségű hatóanyag.
Ehhez laboratóriumi kísérletek sokaságát kellett elvégezniük, ugyanis a megfelelő szintézisút kidolgozása elképzelhetetlen a kiindulási anyagok, a köztitermékek és természetesen a végtermék minőségének részletes vizsgálata nélkül. A fejlesztést nehezítette az is, hogy a minőségellenőrzéshez a szintézissel párhuzamosan kellett kifejleszteni az analitikai módszereket.
Nehezen beszerezhető alapanyagok
A TTK Műszercentruma meghatározó szerepet játszott a vizsgálati módszerek kidolgozásában. További problémát jelentett a kutatók számára, hogy az óriási kereslet miatt a favipiravir
szinte minden alapanyaga hiánycikk,
és a szállítási kapacitások korlátai miatt a beszerzés is hosszadalmas. Ezért a konzorcium gyártásért felelős tagjai a Külgazdasági és Külügyminisztérium logisztikai csapatához fordultak, akiknek a segítségével be tudták szerezni az alapanyagokat, és le tudták gyártani a hatóanyagot a második hullám kezdetére.
A nagylaborszintézist az Első Vegyi Indusztria Zrt. laboratóriumában, a félüzemi gyártást a Richter Gedeon Nyrt.-nél, a gyógyszerkészítmény előállítását pedig a Meditop Kft.-nél valósították meg.
Egy másik magyar gyártó az Egis Gyógyszergyár Zrt. tavaly decemberben jelentette a magyar favipiravir készítmény kifejlesztését , és január óta folyamatosan zajlik a készítmény kiszállítása intézeti felhasználás céljára az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) részére. Mindemellett március 6. óta immár a patikákban is elérhető az Egis favipiravir filmtablettája.
(forrás: Eötvös Loránd Kutatási Hálózat)