Tudósok megtalálták a módját annak, hogy hogyan lehetne laboratóriumi körülmények közt fogat növeszteni. Ezzel a felfedezéssel véget érne a klasszikus fogászat több ezer éves története, hiszen soha többé nem lenne szükségünk fogtömésre, vagy műfogakra.
Az oregoni tudóscsapatnak sikerült azonosítani a fogzománc képződéséért felelős gént. Előzetes kutatásokban már megtalálták a fog többi, belső részéért felelős gént, de a fogzománc különbözött ezektől, mert önmagától nem termelődik újra a szervezetben. Az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia tudósai most betömhetik ezt a rést.
Egereken végzett kísérletek során azonosították a gént, aminek a Ctip2 nevet adták. Ennek több feladata is van, többek közt immunválaszokért és bőr és az idegek bizonyos funkciójáért is felel.
„Kifejezetten ritka, hogy egy génnek több funkciója legyen, és ezelőtt fogalmunk se volt, hogy mi szabályozza a fogzománc termelődését" - mondta Dr. Chrissa Kioussi vezető kutató.
Ha sikerülne gyakorlatban alkalmazni a fogzománctermelő technológiát, az megelőzné a fogak kilyukadását, és így fogtömésre se lenne szükség többé. „Sok munka lesz kialakítani az ezen a technológián alapuló fogászatot, de biztos, hogy működne. Nagyon klassz lenne, ha a jövőben így kezelhetnénk a fogakat.
A kutatások jelentőségét más tudósok is megerősítették, Paul Sharpe, a King's Collage London Fogászati Intézményének szakértője szerint „Ha megtalálják a módját a fogzománc regenerálódásának, akkor megtalálják a fog javításának a módját."