Matos Lajos szívgyógyász emlékeztetett arra, hogy az elmúlt években számos tudományos vizsgálat igazolta a sötét csokoládé ereket védő, véralvadást gátló és vérnyomáscsökkentő hatását. Az olasz Moli-Sani projekt eredménye szerint az étcsokoládét kedvelők vérében 17 százalékkal volt kisebb egy gyulladást jelző vegyület, a CRP koncentrációja, mint a kontrollcsoportban lévő embereknél.
A szívgyógyász megemlítette a Panamában élő kuna indiánok példáját, akik körében nincs magas vérnyomás, aminek hátterében nem találtak genetikai okot. Kiderült azonban, hogy naponta több pohár házilag készült csokoládét isznak, ám ezt a szokást a nagyvárosba költözők - akiknél megjelent a magas vérnyomás betegség - nem folytatják.
A flavonoidokban dús csokoládé növeli az agyi vérellátást is, theobromintartalma miatt köhögéscsillapításra alkalmazható, valamint hangulatjavító hatása is közismert. Lengyel Margit klinikai farmakológus elmondta, hogy a csokoládét külsőleg alkalmazva, hatóanyagai puhítják és hidratálják a bőrt, ezért terjed a „ne csak egye, kenje is” megközelítés.
A hagyományos feldolgozás alatt sajnos kifejezetten az a cél, hogy a hatóanyagok jelentős részét megsemmisítsék, mivel azok igen keserűek - emlékeztetett az innovatív csokoládét gyártó gyöngyösi cég vezetője, Godó Tamás. A kakaóbab fermentálása, szárítása, pörkölése során a hatóanyagok 90 százaléka elvész. A boltok polcain jelenleg található csokoládék az így feldolgozott kakaóból készülnek, nagy mennyiségű finomított cukrot és adalékanyagokat tartalmaznak, kalóriatartalmuk is magas. Az új antioxidáns-csokoládéban más fekete csokoládékhoz képest 5-8-szoros a hatóanyag tartalom.