Óriásszájú cápa gabalyodott a hálóba
A cápák egyik nagyon ritka fajára, egy óriásszájú cápára bukkantak halászok a Fülöp-szigetek keleti partjainál. A Természetvédelmi Világalap szerint a négy méter hosszú, fél tonna súlyú állat a múlt héten a fővárostól, Manilától délkeletre található Sorsogon városnál lévő öbölben akadt halászok hálójába. A halászok átadták az állatot kutatóknak, akik az öbölben egyik másik fajt, a cetcápákat tanulmányozzák.
Az óriásszájú cápának hatalmas, majdnem egy méter széles szája van, torkában több ezernyi szűrő található, amellyel a táplálékául szolgáló planktonokat a tengervízből kiszűri. E cápa (Megachasma pelagios) rendkívül ritka faj: a világon mindössze 41 példányról tudnak azóta, hogy 1976-ban felfedezték. Az első óriásszájú Hawainál egy amerikai tengeralattjáró horgonyára akadva került felszínre.
Az óriásszájú cápa hivatalosan (adatok hiányában) nem tartozik a kipusztulás fenyegette fajok közé. Ezzel a fajjal ritkán találkozhat az ember, mert a partoktól többnyire távol él. Izomzata szokatlanul lágy, ezért viszonylag gyenge úszó. A cetcápához és a bálnákhoz hasonlóan planktonevő, az emberre ártalmatlan.