Fiatal tudósokat díjaztak
További Tudomány cikkek
- Megtalálták a másnaposság felelősét, de nem az, amire eddig gyanakodtak
- Ha nincs vérfrissítés, jönnek a bajok
- Magas rangú katonatiszt tűnt fel a világ legnagyobb hadseregében, de még mindig rejtély, ki irányítja őket
- Végre tényleg megoldódhatott Stonehenge rejtélye
- Még mindig mérgező az 1916-os verduni csata helyszíne
A megmérettetésen egyénileg vagy kétfős csapatban pályázhattak húsz évnél nem idősebb diákok. A három I. díjon kívül három II. és négy III. helyezést osztottak ki, munkáját 17 pályázó mutathatja be kiállításon.
A gravitáció sem akadály
Gyöngyösi Tamás, a debreceni Brassai Sámuel Gimnázium és Műszaki Szakközépiskola tanulója, Blind Navigator elnevezésű készülékével ért el első helyezést. "Mint neve is tükrözi, ez a gyengén látóknak, illetve a vakoknak készült eszköz, mely segít a tömegközlekedési járművek között tájékozódni, mégpedig úgy hogy a busz, vagy egyéb jármű számát felolvassa" - mondta el az MTI kérdésére fejlesztése lényegét a felsőfokú szakképzésen résztvevő, 13. osztályos diák.
I. díjat nyert Kajtár Máté, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatója is, aki földalatti, veszélyes folyadékot tároló tartályok nagy pontosságú hibahely-meghatározásával pályázott. Világszerte milliárdos környezeti- és anyagi károkat okoznak a szivárgó földalatti tartályok. Talajoldali lyukadás esetén rendkívül költséges és időigényes a hiba megtalálása és javítása. "Ennek elkerülésére olyan triplafalú tartályok használatát javaslom, ahol a talajoldali üreg (tetszőleges sűrűségű) négyzetrács által határolt terekből áll. Külső lyukadás esetén így nem kell többé a tartályt kiásni és kiemelni a javításhoz. Elegendő belülről - földmunka nélkül - feltárni a hibát, majd a javítást követően ismét biztonsággal üzemelhet a tartály" - magyarázta Kajtár.
A szintén elsődíjas Hunyadi Áron munkájának tárgya egy újfajta mechanikus kar- és zsebóra szerkezet, amely a gravitáció káros hatásait képes egy másodperc töredéke alatt kompenzálni. A szerkezet látványos, az eddigi megoldásoknál lényegesen egyszerűbb, jobban működik, és gyártása költséghatékonyabb. "Munkám másik része egy olyan időkijelzés, amely egy mechanikus szerkezet révén az analóg és a digitális kijelzés előnyeit ötvözi és a dizájn számára nyújt új lehetőségeket" - tette hozzá a BME hallgatója, aki az ifjú magyar tudósokat is képviseli majd az idei stockholmi Nobel-díj-átadáson.
A legfiatalabb díjazott, Erdélyi Soma junior ösztöndíjat is kapott. A legjobb pályamunkát beadott határontúli pályázó - Kormányos Ákos, a Zentai Gimnázium diákja - a versenyt szervező Magyar Innovációs Szövetség különdíját kapta. Az első- és másodikhelyezett fiatalok tanárait vagy konzulenseit is díjjal ismerték el a szervezők.
A verseny legjobb, leglátványosabb pályamunkáit az érdeklődők a Millenáris Parkban működő Csodák Palotájában tekinthetik meg június 11-én és 12-én. Mindhárom elsőhelyezett diák részt vesz az Európai Unió által szervezett Fiatal Tudósok Versenyén is, amit idén Párizsban rendeznek meg.