A kieli orvosi egyetem kutatói kétezer, három és tizenkét év közötti gyermeket vizsgáltak meg. Nem egészen négy százalékuknál találtak tetveket. A kutatást vezető bőrgyógyász, Regina Fölster-Holst szerint az összes azonosított élősködőnél ugyanaz a génmódosulás volt észlelhető, amely történetesen rezisztenssé tette őket a piretrin nevű rovarirtószerrel szemben.
A forgalomban lévő tetűirtók a krizantémból nyert piretrin hatóanyagon, illetve mesterségesen előállított piretroidokon, a permetrinen vagy alletrinen alapulnak. A szerek a tetvek idegrendszerét teszik tönkre, pusztulásukat okozva ezzel.
"Még korai a molekuláris genetika eredményét a gyakorlatra is ráhúzni. A következő lépés olyan klinikai kutatások elvégzése lesz, amelyek a már használatban lévő szereket összehasonlítják az újonnan kifejlesztettekkel, például szilikonolajokkal. Ezek az úgynevezett dimetikonok lezárják a tetvek légzőnyílásait, így azok megfulladnak - magyarázta Fölster-Holst.
Irtószertől függetlenül a szülőknek ajánlott az érintett gyerekek haját sűrű fogazatú tetűfésűvel rendszeresen átfésülni, hogy az élősködők petéit is eltávolítsák - tanácsolta a kutató. Az olyan fifikák, mint a forró hajszárítózás, szauna, illetve olívaolajas vagy majonézes kencézés azonban semmit sem ártanak a tetűnek.