További Tudomány cikkek
Egy 272 kórházi ápolásra szoruló, H1N1 vírussal megfertőződött beteg vizsgálatán alapuló tanulmány kimutatta, hogy súlyosabban érinti a fiatal korosztályt az új vírus okozta influenza, mint a szezonális influenza. A betegek 40 százalékának hasmenése volt és hányt, ez a szezonális influenza-megbetegedéseknél ritka. A tanulmány azt is megerősítette, az időben kapott antivírus-kezelés életeket menthet.
"A 272 tanulmányozott páciens 25 százaléka került intenzív osztályra, és 7 százalékuk meghalt. 45 százalékuk 18 év alatti gyerek volt, és csak 5 százalékuk 65 év feletti felnőtt; 73 százalékuk szenvedett legalább egy olyan betegségben, mint az asztma, a cukorbetegség, a szívbetegség, vagy volt terhes" - írta az amerikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ (CDC) munkatársa, Seema Jaine vezette kutatócsoport a New England Journal of Medicine című orvosi folyóiratban megjelent tanulmányában.
A gyors ellátás életet ment
Az elhunyt betegek mindegyike legkorábban három nappal az első tünetek megjelenése után kapott csak vírus elleni szert, akik ennél hamarabb jutottak kezeléshez, mind túlélték a betegséget. "A vírus elleni kezelést azoknál a betegeknél, akik kórházi ápolásra szorulnak, a lehető leghamarabb el kell kezdeni, még akkor is, ha a páciensnél nem merül fel súlyosabb betegségekkel kapcsolatos hagyományos kockázati tényező" - mondta egy interjúban Seema Jaine.
Az orvoscsoport által vizsgált esetek az Egyesült Államokban ez év május 1. és június 9. között az új influenzavírus-fertőzéssel kórházba került betegek negyedét reprezentálják. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) csak ezután az időszak után nyilvánította általános járvánnyá a fertőző betegséget.
Veszélyben a gyerekek
A CDC legfrissebb, pénteken közzétett adatai szerint 76 amerikai gyermek halt meg az új vírus következtében. A hagyományos influenzavírus következtében évente 46-88 gyermek hal meg a CDC adatai szerint. Az új adatok azt jelzik, hogy az új H1N1 vírus jóval több gyermek halálát okozhatja, ha továbbra is olyan iramban terjed, mint eddig.
A szakértők szerint az, hogy a vírus az idősebbeket kevésbé fertőzi, talán amiatt van, hogy a felnőttek életük során ki vannak téve hasonló vírusok általi fertőzésnek, és így valamilyen fokú védettséget szereznek.
A legegészségesebb gyerekeken gyakran csak gyengén ütköznek ki a betegség tünetei, és meggyógyulnak. Azon kevesek, akik meghaltak, többnyire egy második fertőzésnek estek áldozatul, amikor a testük már legyengült az influenzától.
Az asztmás vagy krónikus szív- vagy légúti betegségekkel élő gyerekeknél nagyobb a kockázata a súlyosabb szövődményeknek. A szakértők elmondták, fontos, hogy a szülők gondosan figyeljék meg gyermekeik tüneteit. Ha egy gyermek már jobban van, de visszatér nála a láz és a köhögés, az valószínűleg egy második fertőzés következménye. Ilyen tünet lehet még a szapora, vagy nehéz légzés, vagy a kékes bőrszín is.