Rejtély, mibe halt bele a múmia
Augustus Bozzi Granville nagy feltűnést keltett 1825-ben, amikor elsőként boncolt fel tudományos célból múmiát. A doktor igen jó nevű nőgyógyász volt, a múmiáról pedig akkor bontották le a testét fedő borítást. Az alatta rejtőző nő időszámítás előtt 600 körül fejezhette be életét.
A boncolás során Granville petefészek-daganatot talált. Úgy vélte, hogy ez a rákosnak gondolt rosszindulatú folyamat végzett az asszonnyal, akinek neve a hieroglifák szerint Irtyersenu volt. Mivel a különleges lelet volt az első tudományos közlés erről a témáról, szinte valamennyi nőgyógyászati kézikönyv idézte az orvos tanulmányát.
A londoni University College fertőző betegségekkel foglalkozó központja most a legkorszerűbb módszerekkel újra megvizsgálta Irtyersenu halálának okát. Helen Donoghue és Mark Spiegelman a múmiában olyan sejtfalmolekulákat és dezoxiribonukleinsav-elemeket talált, amelyek a tuberkulózis kórokozója által előidézett fertőzésről tanúskodtak.
A tüdővész az akkori Egyiptomban igen gyakori és halálos fertőző betegségnek számított. A leletek szerint a kórokozó az asszony tüdejében, epehólyagjában és csontjaiban egyaránt jelen volt.
"Granville boncolási eredményei nagy érdeklődést váltottak ki, mert abban az időben a múmiákkal kapcsolatos fölfedezések az angol arisztokrácia köreiben igen divatosnak számítottak. A kitűnő nőgyógyász 1825-ben még nem tudhatta, hogy az általa leírt daganat a jelen vizsgálat szerint jóindulatú volt, tehát nem okozhatta az asszony halálát" - írta Helen Donoghue és Mark Spiegelman.
A kutatók a tuberkulózisbaktériumból származó dezoxiribonukleinsavat legnagyobb mennyiségben a tüdőben találták. Ez arra utal, hogy Irtyersenu súlyos tüdővészben szenvedett, és a fertőzés átterjedt más szervekre is. "Ezek a leletek segíthetnek abban, hogy megértsük a tuberkulózisnak a történelem előtti előfordulását és terjedését, ezáltal pedig a betegség mai formáit is, hiszen a világ bizonyos részein a tüdővész a halálozásnak még mindig egyik gyakori oka" - foglalták össze eredményeiket a kutatók.