A világ eddig ismert legnagyobb, hálót szövő pókját fedezték fel Madagaszkáron. A Nephila komaci nőstényei elérik a 12 centiméteres méretet, ami eltörpül ugyan az akár 30 centit is elérő madárpókok mellett, azonban a hálószövő pókok között a tudomány nem ismer nagyobbat. Az újonnan felfedezett pók hálójának átmérője egy méternél is nagyobb lehet. Érdekesség, és a tudósok egyelőre nem találtak pontos magyarázatot rá, hogy csak a nőstények nőnek ilyen nagyra, a hím példányok sokkal kisebbek.
A Nephila komacit szlovén és brit biológusok fedezték fel. Nagyon meglepő volt, hogy egy ilyen régóta és ilyen behatóan tanulmányozott területen, mint a Nephila család, még új felfedezéseket lehet tenni, főleg ilyen látványosat, mondta el a BBC-nek a kutatás egyik vezetője, Matjaz Kuntner.
Először egy dél-afrikai múzeum 2000-ből származó, preparált példánya alapján lett gyanús a kutatóknak, hogy egy új fajról van szó. 37 múzeum 2500 kiállítási darabjával hasonlították össze, míg meggyőződtek arról, hogy egyikhez sem hasonlít, és annyiban maradtak, hogy egy ismeretlen, és valószínűleg frissen kipusztult fajról van szó. Most viszont egy dél-afrikai expedíció három új példányt talált az óriáspókból.
A pókok vizsgálatával arra a kérdésre keresik a tudósok a választ, hogy milyen evolúciós folyamatok vezettek a hím és a nőstény látványos méretkülönbségéhez.