Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMOrvosi szénnel az érelmeszesedés ellen
Túlevés okozta panaszok, puffadás kezelésére sokan vettek már be széntablettát. Az is közismert, hogy sokféle mérgezés, például kokain-túladagolás esetén a gyomorban lévő méreg megkötésére azonnal aktivált szenet juttatnak be, ami szerencsés esetben életet menthet.
Az orvosi szén olyan felületet ad, mely magához ragadja a gázokat, különféle anyagokat. Állatkísérletekben sok próbálkozás történt a beteg vese működésének javítására aktív szén szervezetbe juttatásával, ezért amerikai kutatók most az érelmeszesedés folyamatának késleltetésére igyekeztek ezt a módszert fölhasználni.
Valentina Kon és munkacsoportja kísérleti egerekkel foglalkozott. Mivel a veseműködés károsodása rohamos érelmeszesedéses folyamatot vált ki, ezért az egerekben először a veseműködés romlását idézték elő.
Az emberi fejlődéshez viszonyítva tizenévesnek megfelelő, ifjú egerek egy csoportjának egyik veséjét kioperálták, a másik csoport tagjainak veséjéből csak egy részt vettek ki, végül a harmadik csoportnál ezt a műtéti beavatkozást ugyancsak megtették, de a vesékhez nem nyúltak. Az ilyen áloperációra azért van szükség, hogy kiderüljön, az esetleges változás nem lehet-e csupán a műtéti beavatkozás formai részének a következménye.
Fél év múlva mind a fél veséjű egerekben, mind a megkisebbített veséjű állatokban a főverőér nagyfokú érelmeszesedését figyelték meg, míg álműtét után ilyen nem észleltek. Ha az egereket orvosi szénnel is kezelték, az érelmeszesedés lényegesen csökkent.
A kutatók feltételezik, hogy a szén vagy olyan mérgeket köt meg, melyek hozzájárulnak az érelmeszesedés folyamatához, vagy gátolják azt a különös, lassú gyulladást, melynek hosszú idő után az erek elzsírosodása, majd elmeszesedése a következménye.