Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMEgy géncsalád tagjai a sejtekben őrszemként viselkednek, megvédik azokat a behatoló influenzavírusok ellen, írják a Harvard egyetem kutatói a Cell című szaklapban.
Stephen Elledge és kutatócsapata szisztematikusan, egyenként kapcsolt ki géneket, majd influenzavírussal próbálta megfertőzni a sejteket. Ezzel a módszerrel bukkantak rá az IFITM3 jelű antivirális fehérjék csoportjára.
Amikor túltermeltették a sejtekkel ezeket a fehérjéket, tovább javult a sejt influenzával szembeni ellenállóképessége. A fehérjék képződésének kikapcsolásakor viszont 5-10-szer gyorsabban szaporodtak a vírusok. "Ez azt jelenti, hogy a sejtjeinkben létezik egy mechanizmus, amely a bejutó vírusok 80-90 százalékát blokkolni képes" - mondta Elledge.
A vizsgált fehérjék nem védtek a HIV és a hepatitisz C ellen, ám számos más esetben eredményesen szálltak szembe a vírusokkal, például a sárgalázat okozó kórokozóval is.