Sokan bírálják Obama új NASA-stratégiáját
Harrison Schmitt volt űrhajós - aki az Apollo 17 expedícióval járt a Holdon 1972-ben, ez volt az utolsó ilyen misszió - azok közé tartozik, akik értetlenséggel fogadták, hogy az Obama-kormány törölte a Constellation programot. A Bush-kormány által 2004-ben indított program azt irányozta elő, hogy amerikai űrhajósok 2020-ig ismét leszálljanak a Holdra.
Hit nélkül nem megy
"Ez a kormány nem hisz Amerika kivételességében" - mondta Schmitt, aki tudós-űrhajósként, geológusként utazott a Holdra. A később szenátori posztot is betöltő egykori űrhajós kemény szavai azt a felháborodást tükrözik, amellyel az amerikai űrhajós közösség az Obama-kormány új elképzeléseit fogadta - írta a liberális újság.
Az amerikai űrprogramhoz kapcsolódó létesítmények legnagyobb részének otthont adó Florida kongresszusi képviselői és szenátorai közös levélben tiltakoztak Obamánál. Ellenvélemények sorozata jelenik meg a vezető lapok véleményoldalain és internetes fórumokon.
A The Washington Post szerint az Obama-kormány nyilvánvalóan érzi, hogy az űrkutatási hivatal, a NASA jövőjével kapcsolatos politikájának rossz a fogadtatása. A Fehér Ház a hét végén jelentette be, hogy Obama elnök személyesen vesz részt az április 15-én Floridában tartandó NASA-konferencián.
A Constellation megszüntetésére vonatkozó döntést nemcsak Floridában, de Texasban és Alabamában is élesen bírálták. Ezekben az államokban ugyanis több tízezren dolgoznak az űrkutatási programok keretében, sokan veszítenék el állásukat.
Kína előzhet
A kritikusok egyike, Kay Bailey Hutchison texasi republikánus szenátor azt mondta: Obama stratégiája azzal jár, hogy az Egyesült Államok elveszíti több évtizedes vezető szerepét az űrkutatásban.
Az Obama-adminisztráció a következő öt évben 6 milliárd dollárral tervezi növelni a jelenleg 18 milliárdos költségvetésű NASA támogatását. Ez azonban elmarad attól az évi 3 milliárdos összegtől, amennyivel növelni kellene a fejlesztéseket űrhajósok Holdra küldése érdekében.
A The Washington Post szerint a NASA eddig 9 milliárd dollárt költött a Hold-programban az új rakéta, az Ares-1, illetve az új űrhajó, az Orion fejlesztésére.
A Fehér Ház korábban közölte, hogy az űrkutatási irányok módosítását költségvetési megfontolások diktálják. Az Obama által kijelölt szakértői tanácsadó testület megállapította, hogy reális büdzsé mellett a NASA 2028-ig nem tudná kifejleszteni a Hold-rakétát, és a program sikere egyáltalán nem lenne garantált.