Pert nyertek a szkeptikusok a csontkovácsok ellen
A cikkben (amit egyébként az újság weboldaláról eltávolítottak, de a Szkeptikus blogon elolvasható a magyar fordítás) Singh kritizálta a kiropraktorok módszereit és kétségbe vonta az eredményeiket, amire a Brit Kiropraktikai Társaság rögtön egy hitelrontási perrel reagált.
Nagy-Britanniában a hitelrontással kapcsolatos szabályozás elég szigorú, ami miatt a lapok nem igazán szeretnek áltudományokkal, áltudománynak kikiáltott jelenségekkel foglalkozni a várható jogi hercehurca miatt. Ez a helyzet most valószínűleg alapjainban fog megváltozni, mivel a bíróság kimondta, hogy Singh cikke és kijelentései beleférnek a szabad véleménynyilvánítás körébe, és nem kell minden egyes állítását tételesen bizonyítania. A BCA ezután vonta vissza a vádakat.
Bár Singh így megnyerte a pert, még nem tudni, mennyi kártérítést ítél meg neki a bíróság (saját bevallása szerint 200 ezer font költsége volt eddig a perrel kapcsolatban). A bíróság döntése ezentúl precedensként szolgálhat a hasonló ügyeknél, de Singh és támogatói (például a több mint 10 ezer főt számláló Facebook-csoportja, vagy a 20 ezer taggal bíró Sense About Science mozgalom) azt szeretnék elérni, hogy a parlament hozzon törvényt arról, hogy tudományos vitákat ne lehessen jogi eszközökkel, hitelrontási vádakkal ellehetetleníteni.
A kiropraktika az 1800-as évek vége óta létező, és azóta tudományos viták kereszttüzében álló orvosi módszer. Követői azt vallják, hogy a betegségek 90 százalékát a csigolyák elmozdulása okozza, így azok kezelésével szinte minden gyógyítható. Mozgásszervi problémák kezelésére egyébként sok helyen használnak gerincmanipulálásra alapuló módszereket (Magyarországon is, igaz nálunk csak orvos végezhet ilyen kezelést), az áltudomány vádja az eredeti teóriát valló kiropraktorokat szokta érni, akik állításuk szerint akár szívproblémákat, asztmát vagy süketséget is meg tudnak gyógyítani a csigolyák helyretételével.