Hatékony a Parkinson-kór elleni gyógyszer
További Tudomány cikkek
- Van egy kísérteties szálloda, ahol biliárdgolyókkal dobálóznak a szellemek
- A súlycsökkentő műtét lehet a megoldás a túlsúlyos cukorbetegek problémáira
- A Ryugu aszteroida mintái hemzsegnek az élettől
- A vese sejtjei is képesek az emlékezésre
- Hatalmas aranylelőhelyre bukkantak Kínában, ez lehet a Föld egyik legnagyobbja
A baj az, hogy amikorra a tünetek világossá válnak, tehát a kéz remegése, az izmok merevsége, a halk beszéd, a lelassult mozgás, a csoszogó járás, az egyensúlyzavar és a depresszió együttesen jelzi a gyanút, a betegség már előrehaladott állapotban van - mondja Kovács Norbert, a Pécsi Klinika ideggyógyásza, akinek egyik szakterülete a Parkinson-kór.
A betegség a központi idegrendszerben okoz idegsejtpusztulást, ennek következtében pedig degeneratív kórképet. Kórosan csökken a mozgás koordinációjában kulcsfontosságú ingerületvivő anyag, a dopamin, amelynek hiányában zavarok következnek be a mozgás rendezettségében.
A parkinsonosok száma világszerte nő, férfiak és nők körében egyaránt, és nem csak a legidősebb korosztályban. Olyan betegségről van szó, amelynek előrehaladtával fokozatosan leépül az érintett személy, és jelentősen romlik életesélye, életminősége.
Okát nem ismeri az orvostudomány, tíz százalékban örökletes kórról van szó, de vírusos fertőzés is előidézheti, illetve különféle környezeti ártalmak szintén kiválthatják. A gyógyszeres kezelés mellett műtéti eljárás is szóba jöhet, de a betegség egyik módszerrel sem gyógyítható a tudomány mai állása szerint.
A gyógyszerek hatása azon alapszik, hogy az agyban dopaminná alakulnak, pótolva a hiányzó anyagot, és ezáltal javul a beteg mozgása. A gyógyszerek adagolása, alkalmazása betegenként változik. A tüneti kezelésre szolgáló idegsebészeti műtétek is elterjedtek, gyógyulást nem eredményeznek ezek sem.
Most viszont nagy előrelépésnek számít az az új gyógyszer, amelyet a magyar betegek az év elején ismerhettek meg, és fél év elteltével már a társadalombiztosítás is támogat. Az eddig alkalmazott gyógyszerekkel szemben nagy előnye, hogy naponta csak egyszer kell bevenni, nem háromóránként, mint a korábbi gyógyszereket, és hatása 24 órán keresztül tart. Az új szer nem úgy fejti ki hatását, mint a régiek, nem a dopamintermelést növeli, hanem a dopamin hatását utánozza. Ez a gyógyszer a betegség korai és előrehaladott szakaszában egyaránt eredményesen szedhető.
Orvosi körökben mérföldkőnek tekintik az új gyógyszer megjelenését, mivel folyamatosan szívódik fel, és a beteg kényelmi szempontjain túl - nem kell például éjjel felkelni, hogy bevegyék - azonos hatékonyság mellett lehetővé teszi a rendszeresen szedett tabletta mennyiségének csökkentését is.