A Csendes-óceánba zuhant három orosz műhold
További Tudomány cikkek
Letért a kijelölt pályáról, és a Hawaii-szigetek közelében a Csendes-óceánban zuhant az orosz GLONASZSZ navigációs rendszer 3 műholdja, közölte vasárnap a RIA Novosztyi orosz hírügynökség az orosz katonai-űrkutatási iparból származó forrásokra hivatkozva, cáfolva a sikeres felbocsátásról szóló korábbi híreket. Az Interfax hírügynökség úgy tudja, a műholdak nem zuhantak az óceánba, hanem eléghettek a légkörben.
A műholdak elvesztéséhez vélhetően az vezetett, hogy a Proton-típusú hordozórakéta még a gyorsító fokozat leválása előtt 8 fokkal letért a kijelölt pályáról. Először az orosz média arról számolt be, hogy az űreszközök leváltak a hordozórakétáról, és sikeresen Föld körüli pályára álltak. Később azonban olyan hírek jelentek meg, hogy a hajtóművek a kelleténél nagyobb sebességre gyorsították a műholdakat szállító rakétafokozatot, így az a tervezettnél jóval magasabb orbitális pályán vált le a hordozórakétáról.
A legfrissebb hírekből ítélve azonban azt lehet valószínűsíteni, hogy az űrszerkezetek megsemmisültek, és a bajt a hordozórakéta hibás működés okozta. Az eltérő értesülések amiatt terjedhettek el, hogy az események idején a Proton az orosz földi megfigyelő állomások hatótávolságán kívül, "árnyékban" volt. A kudarc okainak kivizsgálására bizottság alakult. Az orosz védelmi minisztériumnál közölték, hogy a vasárnapi kudarc nem befolyásolja a GLONASZSZ működését.
A polgári és katonai célra egyaránt használhatónak szánt műholdakat Proton-M típusú hordozórakétával bocsátották fel a kazahsztáni Bajkonur űrközpontból. A GLONASZSZ fejlesztése 1976-ban kezdődött, és a globális lefedettséget akkor 1991-re akarták elérni. Az első műholdat 1982. október 12-én állították Föld körüli pályára. A rendszer 1995-ben kezdte meg működését, de a Szovjetunió összeomlása után, részben a karbantartások elmaradása miatt használhatatlanná vált. Oroszország 2001-ben döntött a rendszer újbóli üzembe helyezéséről, és három évvel később a projekt megvalósításába bevonták Indiát is.
A vasárnapi felbocsátással az egyenként 1415 kilogramm súlyú műholdakból álló navigációs rendszert akarták bővíteni. Vasárnapig 26 ilyen műholdat bocsátottak fel, közülük 20-at rendeltetésszerűen használtak, 2 tartalék volt, és 4-et ideiglenesen kivontak a rendszerből. Ahhoz, hogy a rendszer folyamatosan használható legyen Oroszország egész területén, legalább 18 működő GLONASZSZ műholdra van szükség, illetve 24-el lehet lefedni az egész világot.