Amikor egy súlyos üzemzavar után összeomlott és felrobbant az erőmű egyik blokkja, és az égő reaktort csak tíz nap alatt tudták eloltani, nagy mennyiségű radioaktív szennyeződés jutott a levegőbe. Ukrajnában és Oroszországban több százezer embert kellett kitelepíteni a sugárzásveszély miatt, de hosszú távra csak az erőmű 50 kilométeres körzetét zárták le.
A szigorú tiltás ellenére azóta több százan költöztek vissza a környékre, és az erőmű, illetve a szellemvárossá lett Pripjaty városa az illegális katasztrófaturizmus kedvelt célpontja lett. Az ukrán hatóságok most úgy döntöttek, kellően alacsonyra csökkent a sugárzás mértéke ahhoz, hogy feloldják a tiltást, és hivatalos turistalátványosság legyen az erőműből (ahol egyébként ma is 2500-an dolgoznak, sűrű orvosi ellenőrzés mellett).
Emellett tovább folyik a munka az összeomlott reaktor fölé emelt, a sugárzást leárnyékoló új vasbeton szarkofág építésén is. A 105 méter magas, 260-szor 150 méter alapterületű kupola alá kényelmesen elférne a Notre Dame székesegyház és a New York-i Szabadság-szobor, de csak 2015-re készül el, jelenleg a költségvetésére is csak durva becslést (valahol 380 és 870 millió euró között).