Az amerikai Emory Egyetem kutatói ásítozó csimpánzok csoportjait vizsgálták. Huszonhárom felnőtt állatot osztottak két csoportra, és mindegyikükkel több, egyenként kilenc másodperces videót nézetettek meg. A felvételeken más csimpánzok voltak láthatók, többek között ásítás közben. Az eredmények azt mutatják, hogy a csimpánzok ötven százalékkal sűrűbben utánozták csoporttársaik ásítását, mint az idegenekét.
A kutatók szerint az utánzás a csimpánzok empátiájának jele – az ásítások ragályosságát ugyanis nem csupán az befolyásolta, hogy mennyire figyeltek az állatok a videókra, hanem a köztük fennálló társas kapcsolatok is. A vizsgálatból kiderült, hogy a csimpánzok ugyan jobban figyeltek azokra a videókra, amelyeken ismeretlen állatokat láttak, de kevésbé utánoztak őket az ásításban – szemben saját csoporttársaikkal, akiknek kevesebb figyelmet szenteltek, de akiknek hatása több ásítást eredményezett.
Dr. Matthew Campbell és Dr. Frans de Waal, az Emory kutatói a BBC-nek elmondták: „Mivel a csimpánzok egymáshoz való viszonyában egyaránt megfigyelhető az önzetlenség és a szélsőséges erőszak, az empátia kialakulásának tanulmányozása magyarázatot adhat arra is, hogyan váltanak az emberek e két szélsőség között.”