Az eddig ismert legnagyobb pókfosszíliára bukkant egy amerikai kutatócsoport Kína északkeleti részén. A Nephila jurassica faj példányai a 15 centis méretet is elérhették 165 millió évvel ezelőtt, amikor az összes mostani földrészt magába foglaló egykori szuperkontinensen, Pangeán szétszóródva éltek. A pók teste aránylag kicsi, ijesztő méreteit hatalmas lábai adják.
A Nephila családba tartozó pókok közül eddig 34 millió éves volt a legrégebbi fosszília, amit a tudósok megtaláltak és beazonosítottak, a kínai lelet így alaposan átírja azt, amit a mai pókok őseinek történetéről tudunk. A fosszíliát vulkáni hamu őrizte meg tökéletes állapotban évmilliókon át, a pók valószínűleg egy vulkánkitörés következtében pusztult el.
Ennek a családnak a ma is élő leszármazottja az aranygömbszövő póknak nevezett faj, ami arról ismert, hogy a világ legnagyobb és legerősebb pókhálóit szövi: ezek a másfél méteres átmérőt is elérik, és repülő rovarok mellett madarakat és denevéreket is képesek csapdába ejteni. Az aranygombszövő mérge a fekete özvegyéhez hasonló idegméreg, de annál jóval gyengébb, az emberre nem jelent halálos veszélyt, csak ha allergiás rohamot vált ki az áldozatból.