A tényt azt követően lehetett megállapítani, hogy a múlt héten légcserélő berendezéseket helyeztek el reaktorházban, amelyek részlegesen megtisztították a levegőt a sugárzó részecskéktől. Ezután a szakértők már bemehettek a létesítménybe, hogy mérőműszereket helyezzenek el.
Kiderült, hogy az egyes reaktorban öt méterrel alacsonyabb a vízszint a kelleténél. Ez azt jelenti, hogy az izzó, négy méter hosszúságú fűtőrudakat nem borította víz, és ezért azok leolvadtak. A reaktor aljában ugyanakkor van víz, amely a szakértők szerint hűti a megolvadt tömeget. A Tepco korábban úgy ítélte meg, hogy a fűtőrudak 55 százalékban olvadtak le.
Egy japán szakértő hangsúlyozta, hogy a mért hőmérsékletből és nyomásból ítélve a robbanás veszélye a reaktorban rendkívül csekély. Jelenleg a Tepco óránként 8 tonna vizet szivattyúz a reaktor fala és a külső acélborítás közti térbe. Ezáltal vízszarkofág jön létre, és hatékonyan hűthető vele a megolvadt reaktormag. Azt tervezték, hogy a reaktornál pótlólag készítenek még egy külső hűtőrendszert, amelyben vizet áramoltatnának, de ezeket a terveket most valószínűleg módosítani kell.
Az ugyancsak megrongálódott kettes és hármas reaktorban sem tisztázott teljesen a helyzet. A Tepco szakértői azt feltételezik, hogy ezekben a reaktorokban a fűtőanyag-károsodás aránya 30-35 százalékos.
Közben a helyi hatóságok arról számoltak be, hogy a megengedettnél magasabb radioaktivitást mértek egy Tokióhoz közeli teaültetvényeken. A fővárostól délnyugatra fekvő Kanagava prefektúra egyik ültetvényén kilogrammonként 570 becquerrel céziumot találtak a tealeveleken. Bár a mért radioaktivitás nem jelent veszélyt az emberi szervezetre, a helyi hatóságok felfüggesztették a tea értékesítését, és kérték a forgalomba került termékek visszavonását. A teaültetvény több mint 400 kilométerre van a megrongálódott fukusimai erőműtől. A Kanagava prefektúrában termesztett haszonnövényekben eddig nem találtak a megengedettnél nagyobb radioaktivitást.