Több mint egy hete a természetvédelmi őrök arra lettek figyelmesek, hogy a hat hónapos északi-szigeti barna kivi (Apteryx mantelli), Manukura nem eszik. Röntgen segítségével kiderítették, hogy két nagy kő zárta el a bélrendszerét.
Az új-zélandi Wellingtoni Kórház állatorvosai két külön műtét során lézer segítségével összetörték a köveket. A műtét alatt hirtelen lelassult a madár szíve, ez kissé megijesztette a műtétet végző csapatot – számolt be a részletekről a Manukura otthonául szolgáló Pukaha Mount Bruce természetvédelmi központ a BBC hírportálja szerint.
A fehér madár azonban túljutott a nehézségeken, és már karanténban lábadozik, a többi állattól elzárva. A kivik, mint minden madár, emésztésüket segítendő köveket nyelnek le. Úgy tűnik azonban, hogy Manukura többet nyelt le, mint amennyit a gyomra elbírt.
Manukura a tizenharmadik kivi, amely fogságban született idén a központban. A különleges madár nem albínó, a barna kivik között nagyon ritkán, de előfordul olyan genetikai mutáció, ami miatt fehér színű lesz a tollazatuk.