Így született új sziget a Vörös-tengeren
December utolsó napjaiban új sziget jött létre a Vörös-tenger déli részén, Jemen partjainak közelében. A NASA műholdjai először vulkánkitörésre utaló hatalmas füstfelhőket, és megemelkedett kén-dioxid-szintet észleltek a térségben, majd kiderült, hogy új földdarab jelent meg a vízfelszínen.
A sziget születését több amatőr videós is megörökítette, akik a vulkánkitörés idején repülővel jártak az egy taggal éppen gyarapodó Zubair-szigetcsoport légterében, ezek a felvételek most kerültek fel a videómegosztó oldalakra.
A tenger alatti vulkanikus tevékenység sokkal aktívabb, mint a szárazföldi, becslések szerint a vulkánkitörésekben a felszínre kerülő láva mennyiségének háromnegyede víz alatti kitörésekhez köthető. A geológusok ötezer aktív, tenger alatti vulkánról tudnak, de az aktivitásukat nagyon nehéz figyelemmel követni, mert nagyon ritkák a mostanihoz hasonló, látványos következmények – általában csak a tengervíz hőmérsékletének és összetételének rövid ideig tartó megváltozását regisztrálják a műszerek.