A világ legkisebb gerinces állatát fedezték fel kutatók Pápua Új-Guineán: egy parányi békát, amely mindössze 7-8 milliméter hosszú. A biológusok a Paedophryne amauensis nevet adták az új fajnak, utalva Amau falura, ahol első ízben bukkantak egy példányára.
A sötétbarna minibékának alig kivehető lábujjai vannak, és aránylag nagy szemei. Főleg hajnalban és este aktív, ilyenkor harsány hangokat bocsát ki. Két brekegés közt 1-3 perces szünetet tart, mert erőt kell gyűjtenie - számolt be a felfedezésről Christopher Austin, az amerikai Louisianai Állami Egyetem kutatója.
A békának a tömegéhez képest meglehetősen nagy testfelszíne van, ezért a vízveszteség jelenti számára az egyik legnagyobb veszélyt. Ezzel magyarázható, hogy az apró állat trópusi erdőben, főleg a talajközeli, nedves aljnövényzetben él.
Austin szerint az új faj felfedezése rendkívül izgalmas esemény, mivel nagyon keveset tudunk az extrém testméretek működési problémáiról, legyen szó akár apró, akár óriási méretekről.
Csak nemrég, tavaly decemberben mutatták be más tudósok a világ addig ismert legkisebb békáit, amelyeket ugyancsak Pápua Új-Guineán fedeztek fel. A ZooKeys szakfolyóiratban leírt fajok 8,5-9,3 milliméter hosszúak, és a most felfedezetthez hasonlóan a Paedophryne nemhez tartoznak. A honolului Bishop Múzeum kutatói a Paedophryne dekot és a Paedophryne verrucosa nevet adták az általuk felfedezett békafajoknak.