Oliver Genschownak és a Bázeli Egyetem több kutatójának feltételezése szerint a vörös a tilalom színe, nem hiába használják veszély jelzésére. A pszichológusok két kísérlettel vizsgálták, hogy a vörös szín a tudatalattin keresztül képes-e befolyásolni az evést és ivás.
Az első vizsgálat alkalmával 41 egyetemista férfit kértek fel, hogy próbáljanak ki különböző édes italokat. A résztvevők fele vörös címkével ellátott műanyag pohárból, a többiek pedig kékből ittak.
A szakértők az Appetite című szaklapban megjelent tanulmányukban leírták, hogy a vörös pohárból ivó egyetemisták negyven százalékkal kevesebbet fogyasztottak, mint a többiek. Ez nem attól függött, mennyire régen nem ittak előtte: a vizsgálatot megelőzően mindannyian annyit ittak, hogy ne legyenek szomjasak.
A színnek arra nem volt hatása, hogyan ízlett az ital a kutatásban résztvevőknek: a vörös sokkal inkább a viselkedést befolyásoló közvetlen jelzés – írja Genschow és csapata. A szín tehát olyan stopjelzés, amely talán még az egészségtelen italok fogyasztását is megfékezheti.
A második vizsgálat alkalmával a szakértők azt vizsgálták, a szín hatása a rágcsálnivalók fogyasztásánál is megmutatkozik-e. A kutatók 109 embert kértek fel egy kérdőív kitöltésére, miközben egy olyan tálkát tettek eléjük, amiben tíz perec volt. A tál vörös, kék vagy fehér színű volt. Ismét megmutatkozott, hogy a vörös szín önmegtartóztatásra ösztönöz. Az ilyen tálból kínált résztvevők ugyanis mintegy a felét fogyasztották annak, amit a többiek. A szakértők most azt próbálják kideríteni, hogy vajon a stratégia segíthet-e például diétáknál is.