A parazita bélférgek gyógyíthatnak is
Egyes parazita bélférgek hasznosak lehetnek a tüdőbetegségek, bizonyos autoimmun bélbetegségek és a sebek gyógyításában – állítják a Nature Medicine című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányukban amerikai kutatók.
Bár a bélrendszer parazitái világszerte emberek milliárdjait fertőzik meg évente – és ezzel több száz millió ember betegségét vagy halálát okozzák –, úgy tűnik, aktiválhatják is az immunrendszerünket, így segíthetnek a sebek gyógyulásában és a gyulladás csökkentésében. William Gause kutatásvezető, a newarki New Jersey-i Orvosi Egyetem munkatársa szerint ezeket a férgeket a jövőben ellenőrzött módon felhasználhatják majd súlyos légúti fertőzések, például tüdőgyulladás által okozott tüdősérülések kezelésére.
Gause és csoportja rágcsálókban tanulmányozta a Nippostrongylus brasiliensis nevű férget, amelyhez hasonló horogféreg évente mintegy 700 millió embert fertőz meg, főként a fejlődő világban. A bélférgek kalandos úton jutnak el a megfertőzött állat vagy ember beleibe. Akkor lépnek be a gazdába annak bőrén – leggyakrabban lábán – keresztül, amikor az a féreg lárváit tartalmazó iszappal vagy vízzel kapcsolatba kerül. A lárva a keringési rendszerbe jut, amely elszállítja egészen a tüdőig, ahonnan feljut a légcsövön át, a nyelést után pedig lekerül a gazda gyomrába. Innen már csak egy rövid kis út visz a belekig, ahol féreggé érik a lárva, majd szaporodik és milliónyi petét rak.
Mivel az állat a gazdaszervezet tüdejében okozhatja a legnagyobb kárt, ezért az evolúcióval a testben különleges eljárások fejlődtek ki a horogférgek által okozott károk csökkentésére. Gause és kutatótársai olyan fehérjéket, citokineket találtak az immunrendszerben, amelyek ebben az elhárítási-gyógyítási folyamatban részt vesznek. Működésük közben mobilizálják az immunrendszer különböző elemeit, hogy csökkentsék a gyulladást, és eltávolítsák a fertőzés nyomán visszamaradt hulladékot a szövetekről. Ezzel egyidejűleg szteroidok, úgynevezett növekedési faktorok és további fehérjék termelődését is serkentik, amelyek segítenek a sérült tüdőszövet helyreállításában.