Feltárják Poszeidón elveszett városát
Heliké városát időszámításunk előtt 373-ben egyetlen ejszaka alatt pusztította el egy földrengés, és az azt követő szökőár. Az akháj szövetség fővárosa a Peloponnészoszi-félsziget északi részén, két kilométerre a Korinthoszi-szorostól épült fel – ez volt Poszeidón, a tengeristen kultuszának központja. Pusztulásának rejtélye kétezer éven át foglalkoztatta a történetírókat.
Az elsüllyedt várossal az időszámításunk szerinti II. században élt Pauszaniasz is foglalkozott a Görögország leírása című, tíz könyvből álló művében. Az eltűnt várossal Sztrabón (időszámításunk előtt 64 - időszámításunk szerint 23) görög utazó és földrajzíró, Diodórosz (időszámításunk előtti 1. század) görög történetíró, és sokan mások is foglalkoztak.
Dora Katszonopulu görög régész 1988-ban indította a Heliké-projektet, amely az elveszett város felkutatását tűzte ki célul. Hat évvel később végezték el a Korinthoszi-öböl térségében a talaj magnetometriás vizsgálatát, amely a föld mélyebb rétegeiben rejtőzködő maradványok felkutatására szolgált. A vizsgálat kimutatta egy eltemetett épület maradványait, de magát a várost csupán 2001-ben sikerült megtalálni. A feltárásokat azóta nyaranta folytatják.
Az ókori város közelében a régészek egy jóval korábbi település romjait is felfedezték, amelyet időszámításunk előtt 2600-2300 táján szintén földrengés pusztított el, maradványai pedig 3-5 méter mélységben rejtőznek. Az eddigi feltárások során macskaköves utcák és átriumos házak kerültek napvilágra, de rengeteg kerámiaedényt, valamint arany- és ezüstékszereket is találtak, amelyek a település egykori gazdagságát tanúsítják.