Az új gerincesek felfedezése ritkaságszámba megy, különösen a trópusi esőerdőkön kívül, ráadásul ezek a lábatlan kétéltűek India északi részén, emberlakta területen élnek. A féreggőtefélék (Caeciliidae) kétéltűek (Amphibia) osztályába, azon belül a lábatlan kétéltűek (Gymnophiona) rendjébe tartozó családról van szó, amely a Chikilidae nevet kapta.
A Delhi Egyetem kutatói Szatiábhama Dász Bizsú professzor vezetésével ötszáznál több egyedet gyűjtöttek be 238 helyszínről. A 10 centiméter hosszú kétéltűeket 40 centiméteres mélységből ásták ki: igen óvatosnak kellett lenniük, ugyanis a Chikilidae-egyedek a kisebb rezgést is képesek észlelni, és azonnal villámgyorsan menekülnek.
"Olyanok, mint a rakéták, ha azonnal nem kapjuk el őket, egy szemvillanás alatt eltűnnek" - fogalmazott a professzor. Mint a megfigyelések alatt kiderült, a felnőtt egyedek őrzik a petéket: akár táplálék nélkül is képesek kibírni 50 napot, míg utódaik ki nem kelnek. Az ifjak a felnőttek miniatűr változatai, és azonnal eliramodnak, mihelyt kikelnek.
A DNS-vizsgálatok arról tanúskodnak, hogy a Chikilidae család legközelebbi hozzátartozói Afrikában élnek. A két evolúciós ág 140 millió évvel ezelőtt, a dinoszauruszok korában vált szét, amikor a déli szuperkontinensen, Gondvanán éltek ezek a lábatlan kétéltűek. A felfedezésről a Proceedings of the Royal Society B folyóiratban jelent meg tanulmány.