Az űrből is látható az óriási algamező
Egy hatalmas tengeri algamező Antarktisz partjai mellett olyan nagyra nőtt, hogy még az űrből is látni. Ezt bizonyítja az a fénykép, amelyet március 4-én tett közzé az ausztrál sarkkutató intézet.
Az algamező február közepe óta lebeg Antarktisz keleti partjainál. Jan Lieser tengerbiológus figyelemre méltónak nevezte a jelenséget. „Tudjuk, hogy az algamezők természetes jelenségek a déli tengereken, de ilyen hatalmasat még nem láttam korábban" – nyilatkozta az ausztrál Conversation weboldalnak. A mező 15 napja alakult ki, ami azt jelenti, hogy nagyjából az életciklusának kétharmadánál, háromnegyedénél járhat.
Az algamező kétszáz kilométer hosszú keleti-nyugati irányban és száz kilométer széles északi-déli irányban. A fenti képet egy MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) nevű készülék készítette egy Föld körüli pályán lévő műholdról, a Terráról. A Terra a Föld felszínét vizsgálja és adatokat gyűjt a bolygóról. Február 27-én a MODIS egy másik antarktiszi fitoplanktonmezőt is észlelt.
Az algamezők akkor alakulnak ki, amikor a napfény és a tápanyagok megfelelő kombinációban vannak jelen. A déli óceánrészeken a vas hiányzó ásvány, és amikor megnövekszik a víz vastartalma, hirtelen algamezők alakulhatnak ki. A vashiány miatt néhány tudós a tengerek vastrágyázását javasolja, mert ezek az élőlények nagyon fontosak a fotoszintézis miatt. Ezek felelősek a Föld fotoszintetikus aktivitásának feléért.
Az algák az Antarktisz felszínén is megélnek, néha zöldre, pirosra vagy narancssárgára festve a havat. Az algamezők tehát fontos részei az ökológiának, de ilyen nagy kiterjedésű mezők veszélyesek is lehetnek. Néhány algafaj neurotoxinokat termel, amely az idegrendszerbe kerülve bénulást okoz. A mérgezett algán fejlődött kagylók elfogyasztása pedig halált is okozhat.
Egyes tudósok arra gyanakodnak, hogy a múltbéli öt nagy tengeri kihaláshullám mindegyikéhez köze volt az algamérgezésnek, megölve a földi élőlények 90 százalékát. Az elmélet szerint legalább négy-öt alkalommal megnövekedett az algamezők száma a tengerekben. Ilyet például vulkánkitörés vagy meteorbecsapódás is elő tud idézni, ilyenkor az algák több mérget termelhetnek, mint máskor.