Kilenc Nobel-díjas érkezik Szegedre
További Tudomány cikkek
A Szent-Györgyi Albert Nobel-díjának 75. évfordulója alkalmából megrendezett nemzetközi konferencia résztvevői a világ minden pontjáról érkeznek: a tudományos élet krémje tartózkodik majd Szegeden március 22-25. között. Az előkészületek már több mint egy éve megkezdődtek. „A nemzetközi szinten is nagyszabású rendezvény megvalósulásában vitathatatlan érdeme van a Szegedi Tudományegyetemen zajló, Szent-Györgyi Albert örökségéhez méltó, nemzetközi szinten is elismert tudományos munkának. Az, hogy 9 Nobel-díjas is elfogadta a meghívást, az a szegedi universitas tudományos elismertségének is szól. A szervezők és az egyetem munkatársai nagyon komoly erőfeszítéseket tettek annak érdekében, hogy a rendezvény létrejöhessen” – mondta Prof. Dr. Vécsei László, az SZTE Általános Orvostudományi Kar dékánja, a Szent-Györgyi Konferencia elnöke.
Tudománytörténeti jelentőségű konferencia
A négy napig tartó programsorozat központi helyszíne a József Attila Tanulmányi és Információs Központ lesz, a szekcióülések a Szegedi Tudományegyetemen kutatott témák köré szerveződnek. „A tudománytörténeti jelentőségű esemény résztvevőinek hat szakterület legújabb tudományos eredményeit, négy különböző – Szent-Györgyi Albert személyéhez is köthető – helyszínen, összesen 412 előadáson mutatják be a résztvevőknek” – sorolta Dr. Hegyi Péter, a konferencia főtitkára. A kardiológia, a gasztroenterológia, az immunológia és gyulladás, a molekuláris biológia és genetika, az idegtudomány, valamint a tuberkulózis témájában szervezett szekcióüléseken és a plenáris üléseken közel 1000 nemzetközi rangú kutató – köztük a 9 Nobel-díjas – lesz jelen.
A Nobel-díjas tudósra, az egykori rektorra emlékeznek
Szent-Györgyi Albert 1937-ben „a biológiai égésfolyamatok, különösképpen a C-vitamin és a fumársavkatalízis szerepének terén tett felfedezéseiért” kapta meg az orvosi és élettani Nobel-díjat. „Ő az egyetlen magyar tudós, aki Magyarországon végzett tudományos tevékenységéért és annak elismeréseként érdemelte ki a kitüntetést, és a díjátadóra Magyarországról indult és oda is tért haza” – hangsúlyozta Prof Dr. Varró András, az SZTE tudományos és innovációs rektorhelyettese. A konferencia szervezői a kiváló kutató mellett egykori rektorukra is emlékeznek: az 1941-es tanévben Szent-Györgyi Albert állt a Szegedi Tudományegyetem élén.
Akik igent mondtak
A konferenciára látogató, közel 1000 vendég közül a legnagyobb figyelem minden bizonnyal annak a kilenc, Nobel-díjjal kitüntetett tudósnak jut, akik elfogadták a szervezők meghívását. Ők kilencen tudománytörténeti jelentőségű felfedezéseikkel érdemelték ki a Nobel-díjat. Andrew W. Schally 1977-ben, Bert Sakmann 1991-ben, Eric Wieschaus 1995-ben, Peter C. Doherty 1996-ban, Tim Hunt 2001-ben orvosi és élettani Nobel-díjat kapott. Ada E. Yonath 2009-ben, Aaron Ciechanover 2004-ben, John E. Walker 1997-ben, Robert Huber pedig 1988-ban kémiai Nobel-díjat vehetett át. Ők így együtt most először – és könnyen előfordulhat, hogy utoljára – jelennek meg nyilvános rendezvényen.
Magyarországot is képviselik
„Tisztában vagyunk vele, hogy ezen a konferencián Szeged városa és az egyetem mellett, Magyarországot is képviseljük, ezért igényes és különleges kiegészítő programokkal készülünk a vendégek fogadására” – jelentette ki Prof. Dr. Pál József, az SZTE nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettese. Hozzátette: kulturális és gasztronómiai különlegességek, Varnus Xavér orgonakoncertje, Szentpéteri Csilla zongoraestje, valamint a Magyar Állami Népi Együttes zenekara, a Duna Művészegyüttes, a Szeged Táncegyüttes és Sebestyén Márta közös produkciója gondoskodik majd a Szegeden tartózkodó vendégek színvonalas szórakoztatásáról.