Siketség kutatói kapták az idei Agy-díjat
Christine Petit, a párizsi Pasteur Intézet professzora és Karen Steel, a brit Wellcome Trust Sanger Institute professzora kapta idén a második alkalommal odaítélt, egymillió eurós összdíjazású Brain Prize-t a hallás és siketség genetikai okait feltáró úttörő jellegű kutatásaiért. A kitüntetést odaítélő alapítvány közleménye szerint a két kutató a fül fejlődésének és működésének genetikai szabályozását és a halláskárosodás okait feltáró kutatásért érdemelte ki az elismerést.
Mint a közlemény kiemeli, genetikai okok miatt ezer újszülöttből egy siketen jön a világra. Körülbelül ugyanilyen arányban alakul ki gyermekeknél halláskárosodás a felnőttkor elérése előtt. Genetikai okokra vezethető vissza sok esetben a hallás időskori elvesztése is. A fejlett világban a lakosság tizedénél alakul ki valamilyen hallászavar, ami egyaránt komoly terhet ró az egyénre és a társadalomra.
Karen Steel és Christine Petit most azokat a molekuláris mechanizmusokat próbálja megismerni, amelyek a belső fül rendkívül érzékeny szőrsejtjeinek működését határozzák meg.
Colin Blakemore, az Oxfordi Egyetem professzora, a bírálóbizottság elnöke hangsúlyozta, hogy Steel és Petit munkássága az interdiszciplináris kutatások hasznát bizonyítja az idegtudományok területén, valamint demonstrálja, hogy milyen szerepet játszanak az alapkutatások klinikai problémák megoldásában. A díjat május 9-én II. Margit dán királynő adja át Koppenhágában.
Tavaly három magyar idegtudós – Buzsáki György, Freund Tamás és Somogyi Péter – munkásságát ismerték el a díjjal.