A látványnak is nagy szerep jut az étkezés során – erre a régóta ismert tényre találtak újabb bizonyítékot lausanne-i kutatók. A szakértők vizsgálatának résztvevői különösen jónak értékeltek semleges ízeket, miután kalóriadús ételeket – pizzát és süteményt – ábrázoló képeket mutattak nekik.
Ugyanazt az ízt viszont lényegesen rosszabbra értékelték, miután kalóriaszegény ételek, például dinnye vagy zöldbab fotóit látták. Az eredmények a Nestlé élelmiszerkonszern lausanne-i kutatóközpontjának vizsgálatából származnak. A PLoS One című szaklapban bemutatott tanulmány szerint már egy étel látványa olyan folyamatokat indít el az agyban, amelyek befolyásolják az ízérzékelést.
Bár az ízlelés a legfontosabb kritérium, amely alapján az ember eldönti, el akar-e fogyasztani egy ételt vagy sem, az eredmények alátámasztják, hogy további, az érzékszervekre ható ingerek léteznek, amelyekkel már a tényleges táplálékfelvétel előtt ítéletet alkotunk az ételről – mondta el Julie Hudry, a tanulmány vezetője.
A Nestlé kutatói már korábban megállapították, hogy az emberi agy kevesebb mint egy másodperc alatt, látvány alapján felméri, mennyi kalóriát tartalmaz az adott étel. Az evolúció során ez a képesség és a kalóriadús ételek előnyben részesítése fontos volt az éhhalál elkerülése érdekében.
Manapság mindkét képesség inkább hátránynak számít, legalábbis a túltápláltság sújtotta ipari országokban. A szakértők szerint a tápláló ételek előnyben részesítése is hozzájárult ahhoz, hogy egyre több a túlsúlyos és elhízott ember.