Érzékeny bőrt kaphatnak a robotok
Előbb vagy utóbb a robotok is képesek lesznek érezni, vagy legalábbis érzékelni az ujjaikal megfogott tárgyakat. A Pittsburghi Egyetem és a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatói a napokban arról írtak az Advanced Functional Materials című tudományos lapban, hogy egy nem oszcilláló gél mechanikus hatással aktiválható.
A felfedezés megnyitja az utat olyan új eszközök kifejlesztése előtt, amikben egy mechanikai hatásra kémiai válasz születik. Ezt a természetes jelenséget, ami például növényekben (a mimózában) is megfigyelhető, amit nagyon kevés mesterséges anyag tudja utánozni.
A Pittsburghi kutatócsoport már korábban is jóslatokat tett közzé a Belousov-Zhabotinsky (BZ) gél viselkedésével kapcsolatban. Ezt a különleges anyagot, ami mindenféle külső inger nélkül is pulzál, az 1990-es évek végén fedezték fel. Az üvegcsészében tartott BZ gél bizonyos körülmények közt egy dobogó szívre emlékeztet. Balázs Christina Anna, a Pittsburgh Swanson School of Engineering professzora azt feltételezte, hogy egy nem oszcilláló BZ gél újra izgalmi állapotba hozható mechanikai nyomás hatására. Most ezt a feltételezést igazolták az MIT kutatói, akik bebizonyították, hogy a kémiai oszcilláció kiváltható mechanikus nyomás hatására.
Az emberi bőr is hasonlóan működik, amikor jeleket küld az agynak a deformálóldása vagy a sérülése esetén. A kutatócsoport szerint ez az anyag a robotika Szent Grálja. Az biztos, hogy a gélnek számos alkalmazási lehetősége van, például lehet belőle mesterséges bőrt készíteni, vagy járművekbe ütközésérzékelő szenzort.