Újabb három, az autizmussal összefüggő génre bukkantak amerikai kutatók, akik eredményükről a Nature tudományos magazinban számoltak be. A New York-i Mount Sinai Orvosegyetem munkatársai autizmussal élő gyerekeknél mutációkat találtak a CHD8, az SNC2A és a KATNAL2 jelű génekben. Mára nagyjából meg tudjuk ítélni az autizmus kialakulásában szerepet játszó gének nagy számát, eddig körülbelül 10 százalékukat fedeztük fel - közölte Joseph Buxbaum kutatásvezető.
Ahhoz, hogy az autizmushoz köthető legfontosabb géneket azonosítani tudják, sokkal több érintett gyerek és szüleik genetikai hátterét kell elemezniük a szakembereknek.
Az autizmus spektrumjellegű rendellenesség, amely a szellemi visszamaradottságtól és a kommunikációra való képtelenségtől viszonylag enyhébb tünetekig, kommunikációs zavarig terjed. Korábbi kutatások örökletes okokat találtak az autizmus hátterében, de sok olyan eset is ismert, amikor nincs fellelhető előzménye a családi történetben. A Yale Egyetem egyik kutatócsoportja úgy becsüli, hogy az esetek mintegy 15 százalékának a hátterében lehet olyan génmutáció, amely fogantatáskor történik.
A megismert génmutációk gyakrabban fordulnak elő idősebb apák gyerekeinél, ám az még nem tisztázott, hogy a mutációk miként befolyásolják az idegi fejlődést.