![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Nagy szájuknak köszönhetik gigantikus méreteiket az Ausztrália körüli szigetek némelyikén élő kígyók – derítette ki egy francia kutató, akinek tanulmánya a The American Naturalist című folyóiratban jelenik meg . A kontinentális tigriskígyók maximális hossza nem haladja meg a 89 centimétert, a mocsaras vidékeket kedvelik, ahol kedvükre vadászhatnak békákra.
Tízezer évvel ezelőtt, amikor a megemelkedett tengerszint miatt a hüllők sokaságát elvágta a víz a szárazföldtől, a kígyók egy részének eltűnt a természetes tápláléka, a béka, így alkalmazkodniuk kellett az adott körülményekhez – olvasható a LiveScience tudományos hírportálon. A kígyóknak át kellett állniuk nagyobb zsákmányállatokra, rágcsálókra vagy madarakra.
Mivel egészben nyelik le a zsákmányt, evolúciós előnyt élveztek azok az egyedek, amelyek nagyobbra tudták kitátani szájukat – véli Fabien Aubert, a francia nemzeti tudományos kutatási intézet (CNRS) kutatója. Az étrend változása csaknem megduplázta a szigeteken élő felnőtt egyedek testméreteit, amelyek hossza eléri a 1,5 métert, súlyuk pedig háromszorosa kontinentális fajtársaikéhoz képest. Más szigeteken viszont csökkent a kígyók testmérete.
Fabien Aubert azt feltételezi, hogy a nagyobb zsákmányállatokban gazdag szigeteken már születésükkor nagyobb a kígyók szája és testmérete. Elmélete bizonyításához 597 felnőtt tigriskígyót gyűjtött be 12 Ausztrália körüli szigeten, végül csak 72, vemhes nősténykígyót tartott meg.
A kicsinyek világra jötte után a kutató megmérte mind az 1084 bébit, majd testméreteiket a szigetükön előforduló zsákmányállatok testméreteivel összefüggésben vizsgálta. Ahogy várható volt, azokról a szigetekről származó újszülött kígyók voltak nagyobbak, ahol nagyobb testű zsákmányállatok honosak, és felnőttként is nagyobb volt a testméretük. Kisebb újszülött kígyókból kisebb testű felnőtt egyedek fejlődtek ki.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)